| anonim_4396 a întrebat:

Daca ei 10 pastile de tussin forte ce efecte poate sa aiba asupra ta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
151 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa dormi foarte mult si in timpul somnului, centrul respirator sa fie foarte inhibat de la morfinice si sa "uiti' sa mai respiri. Sau poti sa versi in somn si sa mori inecat in propria voma. Sau poti pur si simplu doar sa dormi.

| PhaseMorphXR a răspuns:

"LA DXM ASPECTELE POZITIVE LE ECLIPSEAZA PE CELE NEGATIVE "

Nu fii chiar asa de sigur... Efectele pozitive sunt pur subiective, insa la nivel neuroanatomic, Dextrometorfanul in doze mari si dese suprasolicita enorm si "ataca" anumite regiuni ale cortexului cum ar fi Cortexul Retrosplenial, Cingulatul Posterior, Cortexul Entorinal, care sunt zone vitale pentru memoria de scurta durata, procesarea informatiei abstracte, capacitatea de a invata si memora, capacitatea de a stoca informatie etc. Pe scurt, "disocierea" pe care o produce DXM ul, nu e un efect usor suportat de creier, iar arsurile neuronale, potentiale leziuni, si daune ireversibile debilitante ale creierului, sunt riscuri mari si serioase, nicidecum de ignorat... mai ales la doze de 80 de pastile! O_O asta inseamna 1, 6 grame de DXM, daca ai luat TF., ceea ce este ENORM! Dupa o asemena doza ar trebui sa astepti minim 8 saptamani pana la urmatoare dozare cu o substanta psihoactiva.

Adevarul e ca fiecare persoana reactioneaza diferit la DXM, exista cazuri de abuz serios care n-au lasat nici o urma vizibila in cazurile unor indivizi, dar exista si indivizi care s-au ales cu daune reversibile sau ireversibile dupa consum moderat sau chiar dupa o singura doza. Nu exista nici o metoda de a determina daca un individ este susceptibil sau predispus la efectele negative ale DXM ului, decat in momentul in care e prea tarziu.

Folositi cu precautie si discernamant substanta asta intrucat e mult, mult, mult mai puternica si potenta decat s-ar crede si nu este pentru oricine. Si in nici un caz nu va aventurati prea departe de voi insiva luand doze inumane, riscul creste o data cu doza, nu va ganditi ca sunteti invulnerabili si ca-l puteti manui, e cea mai mare pacaleala! Nu e chiar placut in viata de zi cu zi sa constati ca nu-ti amintesti ce-ai facut sau unde ai fost acum 5 minute. DXM este un drog greu si extrem de complex, si deloc iertator daca nu e folosit cu respect si in cunostinta de cauza.

| PhaseMorphXR a răspuns:

"substanta care iti intra in creer iti inlocuieste :dopamina: {daca nu ma insel nu-s sigur ca asa e e decat o teorie} oricum vreau sa stiti ca substanta care iti da toate efectele este un derivat al heroinei"

Vai dar multi aneuronali mai sunteti aici, se si vad leziunile pe care vi le-a creat Tussinul (DXM) in creier, si-asa mic si vai de el. Copii, ati merita batuti cu ranga zilnic, DXM NU E PENTRU VOI, asteptati naibii pana la 18 - 20 de ani minim, daca tot vreti sa incercati droguri disociative, altfel va distrugeti singuri demersul firesc in dezvoltarea sistemului vostru nervos, asta daca n-ati facut-o deja, si mai si contribuiti la reputatia proasta a DXMului doar pentru ca parintii nu v-au batut destul. Mai meritati batuti si pentru informarea slaba de care dati dovada, "derivat al heroinei". MACAR FITI ATENTI cand cititi ceva, si nu mai vorbiti tampenii. Dextrometorfanul e substanta activa din tussin, si este un izomer al Levormetorfanului care este un derivat al Codeinei care este un opiaceu mediu-slabutz. Insa DXM are alt mecanism de actiune decat morfinicele, actioneaza asupra altor receptori bla bla bla multe date tehnice care va plictisesc pe voi.

[Pentru cine mai are creier suficient sa inteleaga si sa traga foloase din ce voi scrie]: dextrometorfanul e o substanta GREU de folosit, are actiune extrem de complexa care necesita intelegere si multa planificare (dozajele se CALCULEAZA ATENT in functie de greutatea corporala). Efectele sale distinctive si cu adevarat spectaculoase apar doar in cazul in care ele sunt cautate si exploatate. DXM are potential pentru autoexplorare, introspectie, meditatie si explorare spirituala, calatorii extracorporale, perceptii extrasenzoriale, euforie muzicala etc. nu e o "chestie" pe care majoritatea dintre voi o folositi ca "party drug" sa "va spargeti" ca sa fiti cool, facand asta nu faceti decat sa primiti efectele superficiale si ieftine, ceea ce denota teribilism imbecil cretinoid. E o substanta care e menita sa fie folosita precum LSD ul sau alte psihedelice, MAXIM O DATA PE LUNA, precedata de pregatire psihica, deoarece in doze mari experientele ce pot aparea (la cei care sunt deschisi la ele) pot schimba cursul unei vieti. Creaza toleranta foarte mare si e o substanta "grea" pentru creier, iar efectele negative sunt pe masura la cei care o abuzeaza, si o trateaza fara respect.

De ce spun toate acestea? Pentru ca voi, copiii fara habar, sunteti si veti fi motivul pentru care in presa si in mass-media a aparut, apare si va aparea ca ciuma propaganda anti-drog plina de minciuni si manipulare, doar pentru ca niste pusti sfarsesc la urgente ca habar-n-au de capul lor si de ceea ce baga in ei. Dar nu-i nimic ca asta va duce intr-un final la mediatizarea fenomenului si la masuri de precautie generale in farmacii... deci, trageti voi concluziile, daca mai aveti cu ce creier. Oricum, daca macar 5% din cei ce citesc asta reusesc sa inteleaga ceva... eu mi-am facut datoria.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Nu luati daca nu cunoasteti foarte bine ce faceti, altfel cel mai probabil veti regreta.

| hashe86 a răspuns:

Daca vrei sa te sinucizi cumva si ai la dispozitie doar 10 pastile de tusin, nu cred ca te va ajuta prea mult; asa ca mai bine stai locului. scuza mi sarcasmul dar intrebarea nu prrea are vreo noima.
de ec ai vrea sa iei 10 pastile de tusin?

Alte răspunsuri
| nicp a răspuns:

Simptomele supradozarii cu dextrometorfan din tusin forte sunt: starile de ameteala, confuzie, greata si varsaturi, nervozitate si iritabilitate.

| Insurgent a răspuns:

Pooi parca traiesti in alta lume
plutestii.sh mori de ras
eu am luat de multe ori si nu m`am sinucis din asta oh go on

| jani a răspuns:

Nu vei mai tusi deloc.....de sinucis....incearca altceva

| freeman a răspuns:

Nu lua forte administreaza una la 5 secunde interval intre ele si baga cu apa baga 20 maxim de tussin normal nu forte, tussin forte o pastila e echivalent cu 2 jumate normala, tussin forte maxim 15, dar eu iti recomand tussin normal sunt mai safe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ai auzit niste zvonuri ca ar "lucra" ca niste droguri...eu te-as sfatui sa stai in banca ta, asta daca nu vrei sa ajungi pe la spital. Probabil in cel mai bun caz iti provoaca somnolenta si o stare vegetativa, chiar vrei sa simti asta?
Viata e frumoasa si presupun ca esti si tanar/a, iti poti gasi alte distractii, nu toate prostiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Doza este foarte mare și poate produce o nenorocire.
O pastiluță, un ceai fierbite și un somn este tocmai bun pentru căile respiratorii superioare.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zis sa bagi mai multe ca de la zece te spargi putinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil o mica schimbare de stare... i`a si tu vre`o 14\15 daca esti la inceput...ca sa simti ceva:X:X

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iei 10 pastile de tussin forte se pot intampla urmatoare:o stare usoara de ameteala si... in functie de om... te poti opri in intersectie si sa zici:stop masinilor, treceti pinguini, cum a facut un prietenlaughingsau sa ai chef de bataie, dar asta e la mai multe, in jur de 20...de la 30 in sus sunt probleme foarte grave... da lumea in tine si u nu simti nimic...forta...poti face 1000 tractiuni ca nu simti... dar a 2a zi iti sare muschiu din mana...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 10 pastilute cu apa minerala e prea belea totul e Sf.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti pe treaba tawinking...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am luat 20. nu am simtit nimic, le-am combinat si cu alchool... in schimb a 2-a zi, am fost f ametziT!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu patesti nimic atata doar ca ai o stare aiurea thinking Am o prietena ce ia 20 odata si nu are nimic oh go on laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sunt tusie forte

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baaa nu va mai drogati fratilooor vrei sa ajungeti in spital?batting eyelashes
Un prieten de al meu a ajuns in spital, si acum e la reabilitare, deci stop it. Terminati-o. Nu vreau sa par fata cuminte dar si eu mai aveam putin si deveneam o drogata dar mi-am revenit! Deci. terminati-o pentru ca acum va distrati, dar cand o sa cresteti o sa va dati seama ca de fapt nu ati facut NIMIC in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Efect aiurea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am bagat 7...cu alcool...deci daca u bagi 10 fara alcool nu mori stai calm

Alte răspunsuri