| Mariushgv a întrebat:

Daca esti doctor de familie poti sa lucrezi si pe ambulanta smurd? Adica fara sa ai specializare in medicina de urgenta si doar in medicina de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista specializare ca "medic de urgenta".
La interventii generale deseori este suficient un asistent, iar daca este necesar un specialist atunci se trimite un medic cu experienta si bolnavul se transporta la o clinica de specialitate.
Deseori chiar studentii merg cu SMURD la interventii, fiind locul unde-si pot cumula cele mai diverse cunostinte de medicina.

Medicii de familie, de regula, sunt cei care au teminat facultatea de medicina (generala), dar nu s-au specializat in continuare pe vreo ramura medicala.

| Mariushgv explică (pentru Bula):

Dacy medicina de familie nu au specializare

| xzawn17 a răspuns:

Salut,nu trebuie sa ai specialitate de ambulanta