| anonim_3399 a întrebat:

Daca esti insarcinata si te infometezi embrionul moare? in cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea...imi este greu sa citesc intrebarea, dar sa mai si raspund...In primul rand embrionul nu se hraneste cu ce mananci tu...ci ia din organismul tau, din rezervele tale ceea ce necesita... Daca nu vrei un copil nu trebuie sa ai astfel de ganduri urate...Nu-i omeneste cum vezi lucrurile.
Daca sti ca acest copil te gaseste nepregatita sau nu este dorit, scapi de sarcina printr-un chiuretaj la spital... Dar nu pot sa cred ca in 2009 nu va puteti proteja de o eventuala sarcina nedorita!
Sa nu mai gandesti asa ca este pacat... Un copil este nevinovat... el apare in lume ca un ingeras, si nu trebuie sa plateasca cu viata lui pentru greselile celor care l-au conceput!
Inca odata iti spun, asa cum ti-au mai scris si ceilalti useri, un embrion nu moare daca te infometezi... tu poti muri in cateva zile...5-10 zile, dar embrionul traieste in acest timp si moare odata cu tine!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, copilasul ia toate resursele mamei. Aceasta va muri prin infometare, iar copilasul va supravietui minute bune dupa moartea mamei, asa ca daca varsta sarcinii este peste 6 luni se poate chiar tenta salvarea lui.
Daca cumva esti insarcinata, crede-ma pe cuvant ca oricat te-ai infometa, n-o sa pierzi sarcina. Copilul se va dezvolta prost, va suferi, dar de murit o sa mori tu prima.

| georgica29 a răspuns:

nu am auzit de lucrul asta. eu am doi copii si la primul am avut probleme, eram mai saraca si nu luam vitamine sau aveam o alimentatie prea buna dar nu are treaba cu bebelusul din burtica iti face mai mult rau tie si te imbolnavesti. ai grija!

| liudmila a răspuns:

Ai probleme serioase copila mica ce esti tu... intrebarea asta nu se pune doar de dragul de a intreba eu am ramas marcata momentan si in stare de soc... si daca nu pui intrebarea doar ca sa intrebi si tu asa si te aflii in situatia asta OMG... pe ce lume traiesti fugi la medic de urgenta

| alle_1861 a răspuns:

Doamne fereste, ce fiinta fara suflet poate face asa ceva? straight face Sa ai grija de tine si de el. (daca esti in cazul, sau ai pus intrebarea doar de curiozitate).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Embrionul moare dacă faci întrerupere de sarcină, etc. nu prin înfometare. Nu poţi să stai înfometată.
Dacă eşti gravidă şi vrei să scapi de sarcină, mergi la medicul ginecolog.
Ai mai pus o întrebare foarte asemănătoare, ieri! Ai primit răspuns şi de la Brigaela.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu moare, dar nu se dezvolta normal si il chinui. Este deja o fiinta. Daca nu il vrei du-te la ginecolog (crima) daca il vrei, hraneste-te sanatos, ai grija de tine si va fi un super bebe si iti va spune: mami.