| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti minora poti sa faci avort fara semnatura parintilor si fara ca ei sa stie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

E un gand rau, stiu, dar sper ca toate care raman insarcinate si fac avort din prostie si iresponsabilitate sa ramana sterile din aceasta cauza. Macar asa, sa nu mai aiba grija ca vor ramane insarcinate si vor face avort din nou.

| BiuL a răspuns:

In ce situatie te-ai bagat... Nu, nu poti.

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu, nu poți să faci așa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru FemeiaPisică):

Cu pastilele cum e?

| FemeiaPisică a răspuns (pentru anonim_4396):

Omori copilul, dar trebuie să fie scos din uter deoarece o să putrezească acolo și poți avea probleme de sănătate.
De ce pui astfel de întrebări? Ai o prietenă care o frământă acest gând? Este păcat, avortul este o crimă.

| anonim_4396 explică (pentru FemeiaPisică):

Stiu ca e pacat, dar la 16 ani sa ai copil.

| PedoBarbie a răspuns:

Legal nu poţi,

| ancaval a răspuns:

Nu face așa ceva.

Suportă consecințele.

E un copil, nu e vina lui.

Păstrează-l, mai târziu o să fi fericită că nu ai făcut o greșeală.

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si cum fac asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetita draga nu poti face avort daca esti minora fara ca parintii tai sa stie. Iar ati provoca un avort este cea mai mare prostie posibila. Nu stii ce vorbesti. Se moare de asa ceva. Nu mai gandi negativ. Asteapta 2 luni menstruatia daca nu vine timp de 2 luni de la contactul sexual te poti gandi ca esti insarcinata. Si daca esti nu e un capat de tara, nu esti nici prima, nici ultima, vorbesti cu mama ta si faceti ceea ce trebuie facut in conditii optime intr-un cadru medical, nu tampenii grave facute acasa care te pot nenoroci pe viata sau mai rau pot conduce catre deces.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cum o sa reactioneze mama..inaiante sa fie sigur si dupa aia vad eu cum fac, sper sa nu fie nevoie.o sa fac un test si o sa vad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Indiferent cum va reactiona daca e sa fie sarcina trebuie sa stie. Gandeste-te ca sunt nenorociri si mai mari in viata. Nu te mai gandi la ce e mai neplacut. Fa test de sarcina, asteapta menstra si te rog mai scrie-mi si cere-mi sfaturi daca vrei. Eu nu am 20 de ani, sunt mai matura si cred eu te pot sfatui in bine. Hai te pup si fruntea sus!

| Laura927 a răspuns:

Hmm.da,nașpa situația in care te afli.
Oricum ce majoritatea persoanelor nu știu este ca de acum 2 ani poti merge la ginecolog singura daca ai 16 ani împliniti.
De avort nu știu si sincer nu cred ca poti face asa ceva, doar daca ai vreo cunoștință in domeniu poate poate se risca daca te milogesti mult.
Oricum vreau sa iti zic un lucru eu încerc de 3 ani sa raman însărcinată si nu reușesc,mi-am distrus chiar si o relatie din cauza ca nu puteam rămâne însărcinată, nimeni nu stie situația pe care o ai tu acasa, daca ai cu ce întreține copilul ăla dar un lucru e sigur ai sa ai pentru toata viata remuscari pentru avortul pe care vrei sa i-l faci, acum nu iti dai seama dar vei vedea, poate mama ta este un OM si iti va deschide ochii!
Numai bine.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, du-te mai bine si intreaba un medic ginecolog. De ce va avantati in viata mai copii? Daca ai ramas, nu-l avorta. Vei avea remuscari toata viata.

| anonim_4396 explică (pentru Daalalifnuunalif):

Sunt minora, am 16 ani.e prea repede..stiu am facut o greseala. poate nu sunt, sper asta

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca nu este. Dar daca este, mergi inainte. Asta e viata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca erai cu adevarat responsabila, luai pilula de-a doua zi. Ca sa nu mai zic ca te arzi cu 'smecheri' pe care ii incurca prezervativul, s-au uitat la prea multe filme porno. Imi pare rau pentru tine, dar e greseala voastra, astia cu "lasa ca nu mi se intampla mie". Acum sa te ia de soata grozavul asta, daca tot e atat de mare dragostea dintre voi incat ati renuntat la protectie. El se duce la munca, faceti un credit pentru prima casa, ramai cativa ani casnica, banii n-o sa va ajunga, el o sa plece pe afara, trece tineretea voastra, el gaseste alta naiva pe acolo, te lasa balta pe la 28 de ani cu copil la scoala... Frumos happy Totusi, un pachet de prezervative bune e 6 lei, chiar asa? thinking

| ClauditaSmile a răspuns:

Nu prea cred.

| Xella1234 a răspuns:

Nu, nu poti, imi pare rau ca vrei sa iei viata unui nevinovat! Bafta!

| catalinutza20010 a răspuns:

Doamne fereste..gandeste-te ca unele femei dau bani grei pe tratamente pentru a putea ramane insarcinate si apoi asta e un mare mare mareee pacat..la 16 ani inca te uiti la barbie nu...

| Fratiucu a răspuns:

Nu