| Bogdanmanolachi a întrebat:

Dacă eu doresc sa fac operație pentru reducerea de miopie la 18 ani, având astigmatism miopic, oare merita? Ar fi posibila? Doamna doctor a zis ca la 18 ani ar putea fi posibil

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Daca tu esti de parere ca te-ar ajuta sau ti-ar imbunatati intr-un fel sau altul viata atunci ar trebui sa o faci. Daca esti ok si cu ochelarii si nu iti doresti musai operatia cred ca mai bine mai astepti un an, doi, sa fii sigur. Cel mai bine e sa consulti 2 sau 3 doctori diferiti inainte sa faci o decizie finala. Nu cred ca doctorita ti-a dat sfaturi rele, insa dat fiind faptul ca e o operatie serioasa ce poate avea repercusiuni grave ar fi bine sa te asiguri 100% ca esti potrivit pentru operatie la aceasta varsta.

| Bogdanmanolachi explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Vreau sa dau la academie după terminarea liceului și ar cam trebui sa îmi micșorez dioptriile.

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru Bogdanmanolachi):

Ah. Atunci poate ar fi bine sa incerci. Mult succes!