| _pink a întrebat:

Va amintiti daca au fost controverse la lansarea vaccinului impotriva hepatitei B asemanator controverselor de acum cu vaccinul HPV?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, îmi amintesc. Au fost.
S-a vorbit atunci că vaccinul antihepatic (anti Hepatită A şi B) conţinea anticorpi de SARS (Sindrom Acut Respirator Sever) care e un fel de gripă porcină doar că gripei porcine i s-a făcut mai multă reclamă decât era în realitate. SARS-ul nu era aşa "promovat" dar era real.
Oricum, eu nu mi-aş face vaccin antihepatic nici mort iar împotriva HPV nu am nevoie laughing dar nu mi-aş lăsa de pildă prietena să se expună la aşa ceva sau fiicei mele sau oricărei fete apropiate mie.
Ai mult mai puţine şanse să te îmbolnăveşti dacă NU te vaccinezi decât dacă-ţi bagi microbul cu bună ştiinţă în corp.
Nu de alta dar noi românii suntem în genere un popor sănătos şi cu sistem imunitar ţapăn.