| AnonimMareMareMare a întrebat:

Dacă folosesc niste ochelari de soare cand petrec timp in fata calculatorului pentru a ameliora razele si lumina ecranului, imi salveaza ochii mai mult? Ar avea vreun efect ochelarii de soare in fata calculatorului pentru a-mi salva ochii mai mult sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"acă folosesc niste ochelari de soare cand petrec timp in fata calculatorului"

monitorul nu emite raze UV. Vezi aici ce zice:
https://www.giz.ro/......lor-20116/

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic ochelarii de soare, la computer!

Foloseste ochelari speciali pentru computer, sau nu sta mai mult de 2-3 ore pe zi, in fata unui ecran electronic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... dar iti foreaza ochii si e deranjant. Ce poti sa faci in schimb e sa reduci contrastul si luminozitate si sa acivezi "Night mode" sau "Night lights", care reduce lumina albastra din monitor. Windows 10 are asa ceva in bara.

| Panamax a răspuns:

Doar daca ai monitor de tip vechi cu tub.La cele noi este suficient sa reduci luminozitatea si contrastul la cote acceptabile.

| costiceacristian200 a răspuns:

Ochelari de soare sunt pentru când te duci la plajă!

| Bizon95 a răspuns:

NU
ochelarii de soare doar reduc lumina
ori asta poti sa faci si fara ochelari direct din setarile monitorului, poti sa scazi luminozitatea

totul e sa nu o scazi prea mult pentru ca atunci te vor durea ochii ca ii fortezi sa descifreze chestii prea putin vizibile

| laurentiutirei a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic

| AnonimMareMareMare explică (pentru Violleta2022):

Ideea este ca am multe proiecte de facut pentru viitoarea mea cariera, astfel sunt nevoit sa petrec timp aici.

| Teo29 a răspuns:

Nu te ajuta, din contra, iti strica ochelarii de soare. Mergi la oftalmolog sa iti prescrie ochelari cu protectie la calculator.