| Laterhater01 a întrebat:

Salut!
Am atacuri de panica de la 16 ani (acum am 19) si nu reusesc sa scap de ele. Am luat câteva zile alprazolam dar am renunțat la el deoarece am auzit ca ar crea dependență.
Acum, la recomandarea medicului psihiatru, iau fevarin.
Din cate am citit eu ar avea niste efecte adverse si acum mi-e frică să continui tratamentul...
As vrea sa stiu daca fevarin e ok si daca ma ajuta sa combat atacurile de panică si anxietatea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dannjkl a răspuns:

Observ cã multe persoane ti-au dat niste sfaruri destul de bune tinând cont doar de cauza fizicã a problemei, ei bine pe lângã asta te mai sfãtuiesc sã incerci meditatia respiratiei profunde, care te va ajuta sã iti recapeti bãtaile "proprii" ale inimii.
În cazul în care ti se mai întâmplã treaba asta trebuie sã realizezi cã este o reactie de supravieture si corpul tãu degajã cortizol iar în acelasi timp cresc bãtaile inimii încât tu sã fii cât mai vigilent si rapid.
Chestia asta vine din instict, asa suntem creati de dumnezeu încât noi când intrãm în panicã sã actionãm rapid.
Dar tu de ce ai atacuri de panicã?
Cautã sursa atacurilor de panicã si studiazã-ti reactile încât sã te întelegi mai bine si sã iti codezi asta în subconstient.
Sper cã am fost pe întelesul tãu!

| Mosotti a răspuns (pentru Dannjkl):

Sa incerce si ce zici tu, desi nu e cazul neaparat, daca trat merge, de la sine isi revine fara sa faca ceva in mod deosebit in directia asta.
Cauza e dereglarea chimica din creier, a avut predispozitie genetica catre anxietate, ce sa ne mai intoarcem dupa pom.
De aia exista depresie-anxietate endogena adica fara motive externe neaparat, se defecteaza ceva si gata.
Si daca nu te tratezi (daca e cazul de asta si medicul considera), se va agrava orice faci, doar pierzi timp pretios.

Bataile inimii merg bine daca creierul e reglat, se va normaliza si asta.
Si secretia de cortizol si tot.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este 2 nopatea si tu esti online pe forum, deci nici o sansa sa ti se imbunatateasca sanatatea atat vreme cat creierul tau nu porduce 2 hormoni vitali lui: serotonina si melatonina.

Lipsa acestor 2 hormoni duce in timp la bolie psihice, care incep cu depresie, anxietate, atacauir de panica, paranoia, schitofrenia samd.

Cei doi hormoni vitali bunei functionari a creierului: melatonina si serotonina se rpoduc NUMAI cand DORMIM intre orele 22 si 2 dimineata.
Constat ca este 2 noaptea si tu esti pe forum, deci nici o sansa sa te vindeci odata ce ignori producerea acestor hormoni care te-ar putea vindeca si insanatosii.

| Mosotti a răspuns:

Fevarin este okey pentru anxietate, ia-l daca a zis medicul, nu face de capul tau ca e posibil ca problema sa se agraveze.
Efecte adverse au toate medicamentele, dar la unii se manifesta unele, la altii altele, la altii deloc, depinde de om.
Deci nu e problema.

Aplrazolam da dependenta, bine ca l-ai oprit.
Se la un timp mai indelungat, apoi se scoate si ramai bine fara tratament, medicul zice cand scoti si cum.
Faci ce zice medicul, are 6 ani de carte si alti poate 10 de experienta in asta.

Răspuns utilizator avertizat
| L3golaS a răspuns:

Daca medicul ti-a prescris eu iti sugerez sa il iei... Tot medicul o sa te scape si de dependenta, eu am luat excitalopram multi ani, am inceput cu 10mg, dupa aia medicul a redus prescriptia la 5mg, si pe urma la 5mg de 2 orei pe saptamana, acum nu mai iau de loc, din experienta iti zic ca depresia si anxietatea e o boala incurabila, si pe viata, nu o sa scapi niciodata de ea, dar daca inveti cum sa traiesti cu ea nici nu mai ai nevoie de medicatie

| L3golaS a răspuns (pentru L3golaS):

Sibatacurile de panica in 90% poate chiar 99% vin din anxietate si depresie. Din frica, ca daca mor, cel putin asa pateam eu...

| Laterhater01 explică (pentru L3golaS):

Da, am frica asta constantă ca o sa imi fie rau si ma panichez din orice. De exemplu daca imi amorteste mana stanga si ma doare in piept imediat imi vine gândul: " daca fac infarct?" si nu stiu cum sa elimin gândurile astea negative și frica...