| Jianu99 a întrebat:

Daca folosesti steroizi pentru sala risti sa patesti ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, ciclurile cu anabolizante se iau sub supravegherea specialiștilor hormonali, in urma mai multor analize, dozele si ele sunt in functie tot de analize si etc. În România sunt interzisi si trecuti pe lista drogurilor de mare risc. Deci ii găsești doar pe "piata neagră", la fel ca pe orice alt drog îl iei de la diverși dealeri, doar ca pe fiola poate scrie Testosteron enantat si de fapt e posibil sa fie apa oxigenata distilata cu amorsa (asta e doar un exemplu prin care vreau sa-ti atrag atenția fiindca ai toate sansele sa iei tot felul de rahaturi contrafăcute sub denumirea produselor mult căutate de tine). Nu ai nicio siguranța, pe piata neagră nu exista certificate de garantie si laborator. happy. Invata sa mănânci, sa te antrenezi inteligent si benefic organismului tau, dormi bine si rezultatele vor veni.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Steroizii se folosesc pe post de medicamente in medicina,pentru a trata bolile endocrine de care unii oameni mai au parte si devin dependenti temporar sau chiar pe viata de aceste droguri,caci sunt substante adictive,chiar daca au efect psihotrop indirect. Drog este orice substanta de care poti depinde. Nu se stie cu certitudine cum actioneaza la nivel celular sau molecular,nu sunt analize care sa indice astfel incat sa ai siguranta ca nu ti afecteaza gena in vreun fel si ca aceste anabolizante, desi te dezvolta, nu ti vor accelera procesul de imbatranire, care te poate duce mai aproape de moarte. Aveti grija voi de sanatatea voastra, nu este in interesul nimanui sa se preocupe de corpul vostru!

| MihaiNicu23 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca steroizii orali sunt mai periculosi decat cei injectabili, deoarece acestia sunt hepatotoxici, adica au un efect nociv asupra ficatului.De asemenea sunt multi steroizi care se aromatizeaza (gen naposimul) generand ginecomastia.
Steroizii mai pot genera o serie de efecte secundare ca acneea, marirea prostatei, afectiuni ale rinichilor, pot duce si la infertilitate, la depresie, iar in cazuri mai speciale si cancerul.

| JustAskingBruh a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Poti sa scapi de ginecomastie cumva in afara de operatie daca te-ai nascut cu ea?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru JustAskingBruh):

Inainte de a te gandi la operatie trebuie sa te vada un specialist endocrinolog testele hormonale vor spune ce dezechilibre au produs ginecomastia si poti primi terapie. Hiperestrogenismul este principala cauza a ginecomastiei dar aceasta poate apare si in anumite boli neoplasme sau cu ocazia consumului unor anumite tipuri de medicamente.Trebuie neaparat sa mergi cu trimitere la endocrinologie. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu iti recomand sa iei asa ceva.