| Derkes a întrebat:

Daca fumez maxim 5 tigari pe zi la 18 ani pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Acuma dacă tot ai devenit fumător(nu e prea bine, dar a fost alegerea ta), e ok.Nu ai ce să pățești, dar îți recomand să nu schimbi țigările că o să tușești.
Eu fumez un pachet pe zi, și nu am nici o problemă, numai atunci când le schimb(de asta prefer să nu le schimb că tușesc).

| Derkes explică (pentru DeyCj):

Nu am tusit niciodata, nici cand am tras prima oara dintr-o tigara. Fumez zilnic tigari diferite, o zi fumez kent core, o zi marlboro, o zi pall-mall.

| RobertMoon a răspuns:

Sunt alții care fumează și mai mult și de la vârste fragede și nu pățesc nimic, unii au probleme cu plămânii în viitor, unii nu
...treaba cu fumatul e că nu îți pot spune că poți păți ceva deoarece depinde de noroc și de fiecare persoana în parte ce organism are, unii au ajuns la bătrânețe fumând un pachet pe zi și nu au nimic.

| Nilsson a răspuns:

Da, o sa patesti sa devii dependent si sa nu poti rezista mai mult de cateva ore fara sa iesi la tigara si sa fumezi cate un pachet pe zi si peste ani o sa patesti cel mai probabil una din multele boli cauzate de fumat.

| MadalinG99 a răspuns:

Tine de organism, eu iti recomand sa le lasi poate incs nu au creeat dependenta.

| saftaiiustin a răspuns:

Nu. Fumezi prea puțin. Fumează și tu ca mine un pachet pe zi ca sunt sănătoase. Mi-au făcut plămânii beton, n-am mai răcit de mult timp

| P3d1a a răspuns:

DA. Fumatul dauneaza chiar si daca stai pe langa fumatori.

| NorNegru a răspuns:

Salut! Auzisem la un moment dat o vorbă care suna așa: "fiecare țigară fumată îți scurtează viața cu 10 minute". Tragi concluziile singur. Sănătate!