| Maria_Miruna_2001 a întrebat:

Bună,fumez cam de 2 luni, cate 1-2 tigari pe zi (dar in week-end nu)
Credeți că pot păți ceva grav?

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Buna, acum fumezi 1-2 tigari, iar in weekend nu. peste 6luni vei fuma 3-4 tigari si in weekend 1-2, peste un an vei fuma cam 10 tigari in fiecare zi, peste 3-4 ani poti ajunge sa fumezi si peste un pachet. stii vorba aia : pofta vine mancand? asa se intampla si cu obisnuinta, fiind repetata, ai senzatia ca nu mai are efect, atunci simti nevoia sa cresti doza. incet dar sigur, va creste doza, tot la fel scade sanatatea ta. in primii 2 ani nu cred ca vei observa ca sanatatea ta se degradeaza.
am sa iti spun insa ce efecte au tigarile, vizibil : ti se ingalbenesc degetele cu care fumezi de obicei, ti se ingalbenesc dintii, iti accentueaza cearcanii. apoi respiratia ta miroase din ce in ce mai urat. ceea ce nu se vede e cel mai grav: tigarile contin peste 4000 de substante chimice, care incet incet te distrug : incepand cu caile reispiratorii care devin mai sensibile, cu plamanii care vor prezenta la inceput pete, apoi din albi se fac maro, apoi stomacul, apoi vasele de sange se micsoreaza ceea ce duce la probleme cu inima pentru e suprasolicitata. accentueaza inbatranirea, ridurile, iar intregul tau corp este mai obosit, de exemplu o ora de sport va fi dificila, pentru ca nu mai esti in forma.
acum nu vei pati nimic vizibil, dar sa stii ca te afecteaza. de ce cauti confirmari? intrebarea ta e ca aceasta : daca dau foc la casa e grav?
iar cei care te incurajeaza sa fumezi, aia nu sunt prieteni. prietenii iti sunt alaturi si te trag de maneca cand faci ceva rau.
sper ca te-am ajutat.

9 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Mori.

| Clockwork a răspuns (pentru Deaad):

Oricum moare

| Maria_Miruna_2001 explică (pentru Deaad):

Dacă ai raspuns doar de dragul de a răspunde, mai bine nu o mai făceai.

| Maria_Miruna_2001 explică (pentru Clockwork):

Cu toti murim, eu am întrebat ce efecte pot produce în afara de dependență

| Deaad a răspuns (pentru Maria_Miruna_2001):

Ma sperii.
Ia-o mai usor, ca intru in depresie de la cuvintele tale.

| BlackRose03 a răspuns:

Pentru 1-2 tigari nu ar trebui sa te ingrijorezi.Sunt persoane care fumeaza 1-2 pachete/zi.Depinde si de varsta. Fumatul dauneaza sanatatii la orice varsta, dar daunele se vad in timp.Acum nu vei avea probleme, dar in viitor ai putea incepe sa ai probleme cu plamanii respiratia.Sau poti deveni depensdenta.Totusi,nu ar trebui sa fumezi daca ai sub 18 ani.

| NAT0 a răspuns:

Nu.