| anonim_4396 a întrebat:

Daca fumez o data pe saptamana 1-2 tigari si consum multe fructe si fac ceva sport, riscul de a avea probleme de sanatate din cauza tigarilor scade?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sunt multe, foarte multe de discutat despre acest subiect. In primul rand, fumatul este nociv pentru sanatate, intr-adevar, dar nu mai nociv decat obezitatea, sau sedentarismul. Dar toate se aduna, daca tu ai avea predispozitie, sa zicem, sa faci cancer pulmonar, sau gastric, atunci tigarile numai "te vor ajuta" sa ajungi mai repede acolo. Sa luam doua persoane, unul activ, ca e iarna sau vara el se tot duce la munte, orice iesire face cu rucsacul in spate, nu cu masina si gratarelul, si fumeaza ocazional, si o persoana care sta n ore/zi la calculator, bea suc si mananca fast food destul de frecvent. Sa zicem ca, din cele doua persoane, prima are sansa mai mare sa ajunga la 80 ani si sa fie un mosneag "zdravan". Dar exista si riscul ca undeva, intre 40-50 de ani, sa faca cancer pulmonar si sa se curete inaintea celuilalt, care pe la 45 descopera ca este bolnav de diabet si la 55-60 moare de un atac de cord. Lamurit?
Domnul sa fie cu tine.

| NothingImportant200 a răspuns:

Decat sa iti faci griji, mai bine te lasi de fumat! Parerea mea. Nu stiu de ce unii oameni fumeaza. Nu ii ajuta la nimic. Este doar o pierdere de bani si de timp. Si sincer decat sa traiesc cu teama ca poate intr-o zi voi ajunge la 2 metri sub pamant din cauza fumatului, mas lasa. Dar eu nu fumez si nici nu voi fuma!