| Buster a întrebat:

Salut, eu am 14 ani si fumez cam de 2 luni dar fumez o 2 tigari pe saptamana si de o vreme camd tusesc(nu din cauza tigarilor)si maine o sa ma duc la un medic sa vada ce am de tusesc si credeti ca ar putea sa afle docotrul ca fumez si sa ii spuna lu maicamea? va rog ajutati-ma multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OanaPissy a răspuns:

Se poate sa descopere daca iti face o radiografie si va observa ca ai plamanii murdari.
Insa poate este si din cauza tigarilor pentru ca exista totusi o varsta la care sa incepi sa fumezi si daca ai fumat de curand sa te speli pe dinti si daca vrei sa scapi evita cumva radiografia.
(Daca nu tusesti tare nu iti va face dar iti recomad sa te lasi ca sa nu apara ceva grav atat cu parintii cat si cu sanatatea ta)

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Anchescu, in mod normal numai la fumatorii inraiti se vede o anormalitate dupa radiografie al plamanilor. Iar din analizele de sange poate fi aflat acest lucru (daca esti fumator sau nu), doar daca ai fumat in ultimele 48 de ore. Asa ca, daca n-ai fumat in ultimele 2 zile, in mod normal n-are cum sa afle. Dar sfatul meu personal e sa te lasi de tot de tigara, cu ea nu e de glumit, si creaza foarte repede o dependenta, de care apoi este foarte greu sa scapi. Ai grija de tine, de sanatatea ta! peace sign Sa ne auzim cu bine!winking

| cristi202 a răspuns:

Iti faci probleme ca va afla mama ta? Desigur ca va afla, daca mergi la medic, daca tusea e din cauza fumatului. Insa un alt lucru ar trebui sa te ingrijoreze: faptul ca fumezi de la 14 ani, si ca deja probabil tusesti din aceasta cauza, faptul ca esti gata sa iti pierzi sanatatea din cauza unor tigari. Se vede oricum ca nu sti efectul nicotinei asupra organismul, mai ales la cei de virsta ta, caci daca ai sti, ai lasa urgent deoparte tigarile. Eu as prefera sa afle mama tahappy, decit sa stiu ca inca cineva s-a imbolnavit de plamini din cauza tigarilor.

| laurentiu a răspuns:

Daca zici ca fumezi 2 tig pe saptamana sunt sanse minime, dar cine stie nu cred ca o sa iti arate ceva la plamani de exemplu eu: am intrat in spital dintr-un motiv anume fumam de 2 ani acum nu mai fumez si in perioada aia cand am intrat in spital fumam 3 pachete de tigari pe zi. aveam multi bani perioada aia vb serios 3 pachete si cand mi-a facut la plamani sa vada daca sunt afectati mi sa spusi ca am plamani foarte in regula, dar sfatul meu lasate frate ca ai in fata o viata tu esti in crestere la tine nu e aceiasi chestie ca si mine, iti strici viata asa am inceput si eu cu 1-2 tig pe saptamana si am ajuns la 3 pachete si tot asa ziceam ca tine ca nu o sa ma apuc sa fumez calumea laughing dar era imposibil, lasale acum ca poti.
bafta!

| OanaPissy a răspuns:

Foloseste usturoi pentru ca curata rapid plamanii si usureaza respiratia.
Daca poti mergi afara si ia aer:inspira si expira adanc si fa exercitii fizice.
Si nu uita:usturoiul
Dupa ce il mananci sa te speli bine pe dinti sa nu miroasa urat.
Si vezi ca trebuie sa astepti aproximativ un an sa scapi de dependenta.
SUCCES
Si laptele e bun dar mai bun e usturoiul.
Si vezi cum faci cu aerul
Iesi pe geam sau vezi tu

| Danny_4297 a răspuns:

Logic. Orice ai face nu il laasa sa te consulte la plamani. Adica poate sa iti puna stetoscopul la plamani dar sa nu iti faca altceva. Tu pune'te pe baut mult lapte ca iti curata plamaniii

Succes mainewinking

| masterblaster a răspuns:

Din cate stiu de la tata... apare fumul de tigara pe plamani.
Eu am 12 ani si am patit la fel...si doar de la o tigarastraight faceI'm sorrycrying

| lauuuuu a răspuns:

Mda
prost obicei sa fumezi la 14 ani
m-am speriat credeam ca esti colegamiulove struck
daca aflam ca fumezaa il bateam pana pleca fumul dupa plamani si gata:X
sfatul meu pe care nimeni nul asculta::::
fumezi la 20 si ceva de ani
nici asa nu e bine
da daca fumezi de la 14 ani gandeste-te cum vei fi la 20 de ani
daca mai traiesti
mai bine opreste-te daca nu devii dependent nimeni nu-ti vrea binele sa stiisad
si viata e frumy de ce sa n-o traiesti? decat sa ti-o distrugi cu niste tigari?
bai asta e parerea mea si am fost sincera:Xsi eu am 13 da nu fumezlaughing
ai grija d tine:*