| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi este umflata o gingie dar fix in locul acela nu am un dinte ii problema? Cica ii puroi, trece de la sine daca nu ii fac nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Daca ai un abces cu puroi, du-te urgent la medicul stomatolog, chiar daca este de garda! Puroiul trebuie scos de acolo astfel se va sparge si se va imprastia, ceea ce ii pui in pericol intregul organism! Este o adevarata otrava!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Este o optiune sa il imping afara? adica sa apas pe locul unde este imfamat?

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu! Niciodata sa faci tu! Numai medicul stomatolog poate sa scoata cu instrumentul de absorbtie (un fel de mini aspirator) si sa-ti curete locul infectat cu solutie si te trateaza cu un medicament antibiotic1

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Pff laughing) mama mi-a spus ca asa sa fac am impins si mi s-a mai dezumflat. ii problema acum?

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-ai pus gheata pe gingia umflata? Mama ta este medic stomatolog sau asistenta medicala?

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Vanzatoare de carne de pui laughing)))))))))

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da? Inseamna ca este o proasta pentru ca tu nu stii ce contine puroiul de la abcesul dentar sau de la gingia infectata? Iti spun eu: puroiul contine multe bacterii si microbi vii si moarte si daca ajunge la gingie ori la sange peste doua luni o sa ai iarasi probleme mari! Sper ca ti-ai clatit gura dupa spargerea puroiului cu apa de gura igienica si dezinfectanta numita LISTERINE! Iti spun eu sincer ca nu este de glumit cu asa ceva si nu te juca cu sanatatea si boala!

10 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Am avut şi eu gingia umflată unde nu am dinte. Adică mă rog...e o măsea din care nu a mai rămas mai nimic şi s-a dezumflat singură după ceva timp. straight face

| Florentina9210 a răspuns:

Abces, nu puroi.
mergi la un medic stomatolog. E posibil sa ai nevoie de antibiotice!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cand o sa-ti cada dintii o sa fie prea tarziu.

| littledolll a răspuns:

Ar fi bine sa consulti un medic stomatolog in privinta asta. Poate fi o infectie.