| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am punguta de puroi sus la gingie in stanga cand apas ma doare si o simt umflata.de fapt este umflata rau.am luat amoxicilina antibiotice 500 mg dar nu imi trece. ce sa fac? cand zambesc simt umflatura aia sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la stomatolog sa-ti evacueze puroiul. Antibioticul nu ajunge in interiorul pungii de puroi, el doar ii impiedica imprastierea in tesuturile de vecintate, ca sa-i permita ginecologului sa evacueze abcesul.

5 răspunsuri:
| dafna a răspuns:

Inmoaie in betisor de urechi in propolis si da-ti pe locul ala, cu grija sa nu atingi dintii ca se pot inglabenii, foloseste apa de gura dupa spalarea pe dinti, dar cel mai bine mergi la dentist. Multa sanatate!

| Kindly a răspuns:

Las ca trece. gandeste-te in alta parte. si ai grija sa nu umbli descult ca atunci se face mai mare. cam asta e de facut. bafta!happy

| мαddยtรรα a răspuns:

Mergi la dentist happy. Stomatologul iti va spune ce trebuie sa faci. Nu lua medicamente asa numa happy. Eu am patsit`o. dupa mi-a fost rau.
Dentistul [stomatologul] stie ce trebuie facut happy.
funda?

| yumii a răspuns:

Cred ca e un abces thinking

| Ella_8822 a răspuns:

Mergi la un medic stomatolog