| Madayna a întrebat:

Daca imi fac analizele de sange generale se poate depista asa numita boala sarutului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ce prosti poti scrie pe bune cica nu boli, orice boala se depisteaza prin analizele de sange inclusiv cancerul, hiv etc boala asta se va depista ca fiind un parazit adica virus va iesi limflocite cu nezofiline mai mari pentru ca cresc limflocitele sin cauza sistemului imunitar

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu, nu se depisteaza la analizele uzuale.Cel mai adesea se recurge la testul Monospot pentru a se stabili daca infectia cu virusul Epstein-Barr este activa sau nu. Testul EBV are de asemenea rolul de a confirma acest lucru. In plus, fata de testul Monospot, testul EBV are capacitatea de a testa prezenta anticorpilor EBV in organism in momentul in care o persoana dezvolta boli ale sistemului imunitar, sau primeste tratament care poate afecta sistemul imunitar. In plus, la testul EBV se recurge in momentul in care rezultatele testului Monospot sunt negative iar pacientul prezinta simptome ale mononucleozei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sigur, numai asta daca vrei

| Fabb a răspuns:

Nu iti face griji, boala sarutului? Dupa parerea mea, la analize se depisteaza lipse de calciu eu stiu din astea. nu boli big grin eventual boli de sange. FUNDA?

| RAY a răspuns (pentru Fabb):

Ce prosti poti scrie pe bune cica nu boli, orice boala se depisteaza prin analizele de sange inclusiv cancerul, hiv etc boala asta se va depista ca fiind un parazit adica virus va iesi limflocite cu nezofiline mai mari pentru ca cresc limflocitele sin cauza sistemului imunitar