| Kedoaka79 a întrebat:

Dacă îmi fac rinoplastie prin casa de asigurări pentru ca am nasul strâmb, mi-l poate și micșora unde e puțin cocoșat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Evident. La corectarea formei se procedeaza deodata. Trebuie doar sa vorbesti cu medicul care te va opera si sa-i spui ce- si cum doresti.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic: iti poate da orice forma.
Practic: depinde de stiinta doctorului.

| Kedoaka79 explică (pentru Bula):

Da dar dacă îmi iau trimitere de la doctor ca să îmi fac gratis pentru ca am căzut când eram mic... Îmi poate face și forma pe care o vreau sau doar îndreptat?

| Alverto a răspuns (pentru Bula):

Și fizic: e o gumă

| Bula a răspuns (pentru Kedoaka79):

Evident. La corectarea formei se procedeaza deodata. Trebuie doar sa vorbesti cu medicul care te va opera si sa-i spui ce- si cum doresti.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai deviatie de sept, se poate deconta prin casa de asigurari, dar nu si rinoplastia, care-i o operatie de estetica, non-vitala, aceea platindu-se din buzunar.

| Kedoaka79 explică (pentru Violleta2022):

Adică trebuie să-mi fac deviația de sept și după sa ma operez iar... Hmm, ciudat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kedoaka79):

Eu doar am explicat ce anume si care se platesc, una din ele fiind vitala, cealata doar de estetica.
Am spus clar ca: deviata de sept este suportata de casa de asigurari, dar rinoplastia nu este.
Asadar, cand ai banii de rinoplastie, mergi sa le faci pe amandoua odata, fiindca la sfaristul operatiei ti se va cere sa platesi rinoplastia.

| Catrice a răspuns:

Ce vrei tu acolo e operație estetica, iar casa de asigurări nu decontează asa ceva.

| Kedoaka79 explică (pentru Catrice):

Dacă am nasul strâmb decontează, și dacă tot ma operează poate sa mi-l și micșoreze puțin, pentru ca nu o sa fac alta operație pentru micire, nu?

| Catrice a răspuns (pentru Kedoaka79):

rolling on the floor hai ca dorm mai bine noaptea asta.
Deviația de sept nu se face ca vrei tu sa o ai ca sa te operezi gratis.
Mai bine întreabă google care e diferența dintre operația de deviație de sept și cea de rinoplastie.

| Kedoaka79 explică (pentru Catrice):

Pai eu nu o am ca vreau, o am ca e acolo, și întrebarea a fost dacă îmi poate face și rinoplastie tot odată...

| Dana1999 a răspuns:

Nu se micsoreaza. Schimbarea formei înseamnă rinoplatie. Ce spui tu ca ai se numeste deviatie de sept.

| Kedoaka79 explică (pentru Dana1999):

Da, am căzut pe scări când eram mic și îl am stramb și asta ma întrebam. Dacă îmi iau trimitere de la doctor și îmi fac gratis, mi-l și poate micșora sau doar îndreptat?

| Dana1999 a răspuns (pentru Kedoaka79):

Ti l indreapta si atat. Restul te costa.