| teom26 a întrebat:

Daca imi fac tatuaj mai pot dona sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mopmop a răspuns:

Sigur ca poti. Singurul lucru in plus este sa declari in formularul pre- donare faptul ca ai facut un tatuaj recent. Te intreaba asta pentru a face sangelui tau cateva analize suplimentare in ideea ca prin tatuaj este posibil sa contractezi unele boli. Este o siguranta in plus si pentru tine si pentru cel ce va primi sangele tau.
Felicitari pentru ideea de a deveni donator!

| teom26 explică (pentru Mopmop):

Multumesc! happy

| Mopmop a răspuns (pentru teom26):

Pentru putin! Este o intrebare in chestionar si legat de calatorii in alte tari. Asta e legat de faptul ca in abumite tari poate fi prezenta o anumita boala, exemplu care imi vine acum in minte sunt anumite boli tropicale.
Mult noroc si sanatate iti doresc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti, daca esti sanatos, n-are nici o legatura tatuajul cu donarea de sange.

| Mopmop a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cu tot respectul pentru dvs, chiar are legatura. Aditional esti intrebat daca ai calatorit recent in alte tari. Asta pentru ca de ex sunt tari tropicale cu boli specifice.

| alina2k18 a răspuns:

Dupa 6 luni poti.

| Invictusman a răspuns:

Da, poți. Nu are nici o legătură, altele sunt criteriile în care nu ți se permite sa donezi.