| AestheticPerf a întrebat:

Daca imi fac un tatuaj, pe aproximativ tot antebratul, pot dona sange dupa 6 luni de la terminarea tatuajului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Eu iti zic mai intai sa ai grija unde il faci adica in ce conditii, nu de alta dar bolile care se transmit prin tatuare sunt nasoale rau sa luam un ex. hepatitele virale!
Eu nu zic sa nu o faci ci doar sa citesti mult, sa te informezi cum este safe si ce trebuie sa faci tu sa tatuatorul ca sa pleci de acolo tatuat dar sanaume habar nu are si nu stie ca deja s-au infectat cu un microb puternic care de cele mai multe ori duce la moarte.
Pe de alta parte daca asta iti doresti nimeni si nimic nu te va opri, eu doar am zis sa cauti informatii despre ce inseamna sterilizarea acelor, ce fel de salon mergi, ce igiena are respectivul loc etc

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu cred că vei avea probleme, oricum înainte să donezi sânge îți vor face analize pentru a vedea dacă ești sănătos.

| RobertMoon a răspuns:

E mult 6 luni, dar asa se spune ca e recomandat, si sincer nu inteleg de ce pentru ca tusul de la tatuaj nu intra in sange, ci in straturile de piele, anyway...si nu ai voie sa fumezi cu 1 ora inainte de a dona sange.

| Fiwi a răspuns:

Yap, poti linistit dupa 6 luni happy