| petradaniel21 a întrebat:

Daca imi scot amigdalele mai pot face sport de performanta, mai exact alergare, atletism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ai o infectie bacteriana acolo, posibil o mononucleoza, ai nevoie de o investigatie precisa a lor, ca sa stii ce antibiotic sa iei si sa scapi definitiv de infectie.
Poti face sport si fara amigdale dar cand le scoti, toata infectia se va raspandi in corp si vei avea probabil, probleme mari de sanatate, dupa aceea.
Am trecut prin asta, am fost prevenita, dar mi-am dorit sa scap de ele si nu m-am gandit la consecinte. Doar cateva luni mai tarziu dupa scoaterea lor, am ajuns in spital anchilozata de toate incheieturile si de dureri cumplite de articulatii.
Sunt 20 de ani de atunci, inima imi este si ea afectata, articulatiile de asemenea.
Deci, sfatul meu, care am trecut prin asta, este sa schimbi medicul si clinica unde te tratezi acum, ca nu primesti medicatia care iti trebuie, sa te vindeci. Fa un exudat faringian, ca sa se vada exact ceea ce ai tu in gat si sa primesti antibioticul necesar acelei infectii.
Pastreaza amigdalele, sau scoate-le, dar numai dupa ce ai scapat definitiv de toata infectia de acolo, altfel risti sa te imbolnavesti pe viata.

| petradaniel21 explică (pentru Violleta2022):

Acum 4 luni la un exudat faringian mi-a iesit ca am stafilococul auriu, am urmat un tratament cu 2 antibiotice prescrise de medicul de familie dupa antibiograma (nu am observat nicio inbunatatire in perioada aceea), dupa o luna de zile de la terminarea tratamentului am facut din nou exudatul si de data asta mi-a iesit pozitiv streptococul beta hemolitic A, am urmat un tratamnet cu ospen si apoi cu moldamin.Tot la o luna dupa ce am terminat si tratamentul acesta mi-am facut din nou analizele si au iesit bune, ASLO normal, exudat faringian negativ, VSH bun dar eu tot am amigdalele imflamate si uneori ma trezesc cu o mica durere/usturime in gat. As vrea sa le scot dar imi este frica dupa sa nu am alte probleme adica sa racesc de mai multe ori pe an si sa nu pot alerga in sezonul rece.

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Amigdalele nu se scot decat atunci cand CEL PUTIN doi specialisti ORL considera ca au devenit organe "bolnave" si nu-si mai indeplinesc rolul de prima bariera pentru patrunderea microbilor in organism!---- sfatul meu vine din experienta proprie caci, nu se stie, la cine nimeresti: la un "macelar", sau la un medic responsabil!
Ar trebui sa stii ca amigdala este un organ limfoid, de lupta impotriva infectiilor! La nivelul amigdalelor se formeaza anticorpi si, in acest fel, organismul se poate apara impotriva infectiilor. Dupa amigdalectomie, scapi de o boala(amigdalita) si dai in altele (faringita, laringita, traheita) ---mai ales dupa consumul de lichide reci sau la schimbari bruste de temperatura!

Cat despre consecintele negative ale amigdalectomiei asupra performantei sportive in sine, nu cred ca ar exista vreuna --- dar, pentru siguranta, intreaba medicii ORL-isti!

Cat despre consecintele amigdalectomiei asupra performantei sportive, intreaba

| petradaniel21 explică (pentru alessia5158):

Stiu ca amigdalele au rol de aparare in organism, insa eu le am de 2 luni imflamate si nu au cedat la tratament, iar cand depun efort si trag putin aer rece incep sa simt unele dureri in gat, ma interesa sa stiu exact daca fara ele pot aelrga in sezonul rece.
Multumesc mult pentru raspuns.

| MedRex a răspuns:

Amigdalele palatine nu afectează capacitatea de a alerga ori performanța sportivă. Dacă deja ai depășit vârsta pubertății e inutil să le mai scoți că se vor atrofia.

| Pikabu19 a răspuns:

Si mi s-a spus ca trebuie sa-mi scot amigdalele si orl-ista a spus ca n-am voie sa fac sport o luna de la operatie, dar dupa poti sa faci.

| Juliutzza a răspuns:

NORMAL! Bine... dupa ce te recuperezi, o sa fie totul la fel... Bafta!

| anya2984 a răspuns:

N-are treaba migdalitele cu sportul sa ști

| anya2984 a răspuns:

De doare la amigdalele pentru ca ei aer rece și gâtul la fel nu mai respira aer rece ca o sa te îmbolnăvești și nu e bine și eu am aceeași problema și am răcit și mai durea capul gâtul amigdalele de nu puteam sa în ghit nimic și mai suportam sa aud un sunet sa ai grijă bine

| anya2984 a răspuns:

Și păstrează amigdalele ca o sai probleme de sănătate mai rele și nu-i bine

| CosminCosmin96 a răspuns:

Nu am amigdale de la 4 ani si te asigur ca nu te afecteaza deloc.Nu am probleme cu gatul de la aer rece, nu influenteaza performantele... dupa parerea mea sunt inutile pentru ca eu nu stiu cum e sa le ailaughing

| petradaniel21 explică (pentru CosminCosmin96):

Eu alerg si iarna pentru ca am nevoie de pregatire fizica si atunci aerul este foarte rece, ma gandesc sa nu am alte probleme cu plamanii etc