| roxanaonu a întrebat:

Daca am o ruptura de ligament la genunchi pot sa mai continui sa fac sport de performanta (atletism)?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Eu in vara m-am operat la genunchiul drept. aveam toate ligamentele incrucisate rupte in 1/3 sau 2/3 din mediana, lichid sinovial, chist sinovial si menisc interios spart (intr-adevar, niciun ligament rupt in totalitate). acum, in decembrie, am facut primul antrenament la picioare la sala, greutati mici, dar nu mai simt durerea de la operatie.
in concluzie, ideea este ca: un doctor bun, cu o perioada buna de recuperare, te pot aduce inapoi pe circuitul ales de tine.

5 răspunsuri:
| motan444 a răspuns:

Da poti dar ai nevoie de recuperare serioasa

| Iunona a răspuns:

Eu am avut acum 7 ani ruptura de ligament, la ambii genunchi. Pot face sport dar destul putin (jumatate de ora de aerobic/ inot/ jogging) altfel imi tremura picioarele si ma iau durerile. Dar 2ani si ceva nu am facut deloc sport, ma durea si cand ploua sau imi era frig. Imi pare rau pentru tinesad

| davidrcv a răspuns:

Nup

| davidrcv a răspuns:

Adica nu

| campionuniversal a răspuns:

Salut ai facut vre- un RMN care sa iti confirme asta sau ti-a spus vreun medic. practic da insa ai sa ai probleme frecvente la efot mare. eu am ruptura la unul din ligamentele incrucisate de un an si practic rugby.un sport cu pericole mult mai mare. deci da poti continua dar nu la aceeasi capacitate ca si inainte.