| king5151 a întrebat:

Daca imi scot maseaua o sa ma mai doara si dupa in acel loc? Asa am inteles

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

O sa te doara 2 luni groaznuc dupa care o sa te bucuri ca ai scos-o
Si o sa te feliciti

| Violleta2022 a răspuns:

Da, va durea suportabil locul de unde s-a scos maseaua, doar pentru 1 zi, dar iei panadol sau ce-ti prescrie medicul si iti va trece.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oricum, mult mai puțin, decât înainte de extracție. Întreabă stomatologul si roagă-l să îți prescrie niste analgezice, in caz de nevoie. E bine să știi că algocalminul se eliberează doar pe bază de rețetă medicală. Dar, poate fi inlocuit cu Saridon, ori cu Nurofen Express Forte, Ibuprofen, Adalgin etc

| Lioana a răspuns:

Durerea dupa extractie e ușoară, nu insuportabila ca durerea de masele. Trece repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai doare deloc, poste puțin o zi, doua dar iei nurofen sau un calmant ceva și ai rezolvat, după 2, 3 zile, hai 5, nu o sa te mai doară deloc, decât daca ai anxietate, te gândești ca te doare și atunci chiar simți o durere fantoma, somatica.

| king5151 explică (pentru anonim_4396):

Si care crezi ca ar fi cel mai bun medicament pentru durerea de masea pana ma duc sa o scot? Cum beau ceva rece cum imi da niste socuri puternice acolo, ceva sa isi faca efectul repede, am sindolor si nu prea e nimic de el

| anonim_4396 a răspuns (pentru king5151):

Ketonal

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ibuprofen

| floresdemayo a răspuns (pentru king5151):

S-ar putea să ai puroi și in acest caz, se va amâna extractia, până urmezi un tratament de 5 zile cu antibiotic.
Pe de altă parte, s-ar putea să ți-o salveze si sa incepi tratamentul.

Ca medicament, depinde de organismul tău, la ce substanță activă răspunde mai bine.
Eu recomand algocalmin cu aspirina, ambele odată (dacă durerea e imensă). Iar dacă e moderată, injumătățești, adică iei 1/2 din fiecare. Dar, neapărat laolaltă.

| Brizbriz a răspuns (pentru king5151):

"în 20 Aprilie | king5151 explică (pentru Imprevisibleboy):
Si care crezi ca ar fi cel mai bun medicament pentru durerea de masea"

depinde, de la om la om, si de la situatie la situatie
mie imi trece cu ketonal... de obicei, insa am avut la un moment dat o durere si nu mi-a trecut cu nimic de nimic, si am luat fiecare tip de pastila, inclusiv algocalmin care se da numai cu reteta
in alta ordine de idei, NICIODATA nu mi-a trecut o durere cu ibuprofen

iar, dupa, locul doare cateva zile, pentru ca totusi, ai rupt ceva acolo

| A9i9 a răspuns:

Depinde, dacă îl scoți forțat o sa te doare 1 zi 2, dacă îți pica natural o sa te doara 10 min maxim. Sper sa iti fi fost de folos!