| xxdd a întrebat:

Daca, in timp ce ai rubeola iesi afara din casa, pe frigu asta, se poate intampla ceva? Se poate intrautati situatia cu boala sau sa apara complicatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BarBye a răspuns:

Buna!
Rubeola se mai numeste si pojarul german,este o boala contagioasa,se transmite pe cale aeriana si are ca efect,transmiterea virusului de la om bonav,la om sanatos,de aceea, persoana purtatoare de rubeola,o mica perioada,trebuie izolata.
Sfatul meu, este, sa nu iesi afara din casa!
Succes si insanatosire grabnica!
Nu trebuie sa ieşi din casă.In primul rand pentru că ai temperatură! În al doilea rand pentru că eşti contagioasă şi o să molipseşti si pe alţii. Timp de 7 zile trebuie sa stai izolată de ceilalţi,nu să bantui şi să transmiţi boala în dreapta şi în stanga! Mai ales ca cei din generaţia ta sunt toţi nevaccinaţi!
Dacă o femeie însărcinată este contaminată(de la tine, de ex.), ea poate pierde sarcina sau poate să facă un copil cu handicap! Chiar acum am vazut la tv ca este o epidemie de rubeolă la noi în ţară printre tinerii de 15-19 ani,care nu au fost vaccinaţi.
Stai linistită la tine acasă,la căldură, să se vindece boala, să nu dai şi la alţii şi să nu ramai cu semne de la bube!
Daca vei iesi din casa, ii vei imbolnavi si pe altii de rubeola. Trebuie sa stai izolat pana la disparitia eruptiei. Perioada de contagiozitate pentru rubeola este de 10-14 zile (inca dinaintea aparitiei eruptiei pana la estomparea ei).

8 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Blaksui.foarte tare chestia ce ai zis-o laughing / Nu, Nu este voie sa iesi din casa dar nu vei muri in schimb va trece mult mai greu si poti sa raspandesti boala... daca faci temperatura ia peretetamol si stai in pat la caldura 6-7 zile pana iti va trece, deci nu mergi la scoala, servici etc. bafta

| Teodora20 a răspuns:

Da, poti face encefalita (cauta pe google), o complicatie foarte urata a rubeolei.1 din 3 persoane decedeaza dupa ce fac encefalita, deci nu este deloc de gluma. Trebuie sa stai in casa macar 3-4 zile, sa nu iti faci baie si sa nu mananci picant. Mie asta mi-a spus doctorul si nu am patit nimic. Si incearca sa nu te scarpini. Sper ca te-am ajutat!

| blacksui a răspuns:

Am avut un prieten care avea rubeola, a iesit din casa si plus ca a fumat.Acuma e in coma de vreo saptamana deja.

Alte răspunsuri
| 1Hertz a răspuns:

Si eu am rubeola acum si din cate stiu si eu de la medic nu trebuie sa iesi din casa cam o saptamana.

| LuanikaRo1 a răspuns:

Daca iesi acum afara si ai rubeola o sa iti iasa pete si o sa ai mancarimi

| Adrian_ursulescu_1990 a răspuns:

Deci sa inteleg ca dupa o saptamana poti iesi afara din casa ca, si eu am avut rubeola si a trecut cam o saptamana deci pot iesi afara? va rog raspundeti urgent trebuie sa ma duc sa vorbesc cu proful de la scoala de soferi

| Ilie_Topi_1996 a răspuns:

Din cate am auzit daca ai rubeola poti iesi afara dar nu poti face baie deoarece pot aparea complicatii si vei mai sta in casa inca o saptamana big grin!