| Ralu_Raluka_1995 a întrebat:

Daca la un ochi am dioptria -0.5 si la celalalt +0.5 care este ochiul afectat si ce înseamnă asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdMiRaTor a răspuns:

Ambii sunt afectati, cel cu minus nu e ok si trebuie sa portii ochelari.

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

O sa iti trebuiasca lentile diferite la ochelari. Valorea normala este de 0, tu ai diferenta la ambii ochi. Unul pentru distanta, unul pentru apropriere. Oricum se va remedia in timp.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ambii sunt afectati in acest caz, doar ca cel cu - mai mult si va trebui sa porti ochelari.