| Ada477 a întrebat:

Daca mă înțep în ac și îmi dă sângele pot face tetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci dacă ar fi așa, ar fi plin.

| doctorandus a răspuns:

Poate, daca ai bacteria respectiva pe degete, de ex. esti murdara.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ac de cusut, de gămălie?
Dacă nu e nici ruginit, nici găsit pe stradă, atunci... be happy!
Nu ai nimic!
Întreab-o pe mama ta de câte ori s-a înțepat, când ți-a cusut rochița. ))

| doctorandus a răspuns (pentru floresdemayo):

He, he, poti face tetanos daca te tai cand cureti legumele. De fapt, astea sunt cele mai frecvente la oraseni.

| floresdemayo a răspuns (pentru doctorandus):

Îmi pare rău, dar nu cred.
Când mă răneam, spălam rana cu săpun și dezinfectam (de obicei, cu betadină, și doar dacă obiectul avea urme de rugină).

Dacă, Doamne ferește, zona rănită căpăta o nuanță de roșu-vinețiu si mă durea (in aceste situatii, durerea e ciudată, pot spune că nu e una obișnuită), atunci mergeam la UPU si mi se făcea vaccinul antitetanos.
Mi s-a intamplat o dată... happy

| doctorandus a răspuns (pentru floresdemayo):

Ba da, pentru că eu pot să merg ani de zile prin orașul în care locuiesc fără să am nicio șansă să calc într-un cui ruginit.

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| Brizbriz a răspuns:

Da, tetanosul e o bacterie care e in praf
praful e peste tot
dar, in casa, foarte, foarte, FOARTE vagi sanse
totusi ai intrebat daca "poti"... raspunsul e da, oricat ar fi de putin probabil

| CIaudiu a răspuns:

Sanse extrem de mici (gen 0, 0…%) avand in vedere cazurile raportate anual in Europa.

| blairelovesmusic a răspuns:

Doar daca acul e ruginit.

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns:

Nuu, îți testezi grupa de sânge laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru Feri5):

... și glicemia.winking