| user5493 a întrebat:

Daca ma supara si ma enerveaza ceva incat simt un stres puternic si simt o presiune in piept si am puls 120, cum fac sa ma destresez, sa reduc pulsul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Gandeste-te daca are rost sa te enervezi. Pe bune, viata e prea scurta sa ne suparam si sa ne enervam.

| seth2016 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incepi sa citesti despre nevoi, emotii si stress. Supararea si mânia nu sunt acelasi lucru cu stress-ul. Managementul stresului nu e acelasi lucru cu managementul mâniei.

Mai mult ca sigur ca mai sunt si alte emotii pe care le simti, dar nu le deosebesti si intelegi.

Managementul stresului te-ar putea ajuta sa fii mai putin iritabil, dar nu rezolva nici pe departe problema.

In ce priveste mânia ar trebui sa intelegi ca ea nu se trage de la alte persoane ci de la nevoi ale tale nesatisfacute. Cand vei descoperi acele nevoi si le vei satisface va dispare si mânia. Altfel mânia nu se evapora. Eventual o poti reprima si va iesi la suprafata cand ti-e lumea mai draga. Nu mai spun de efectele reprimarii in planul sanatatii mintale si clinice.

Uite o carte cu care ai putea sa incepi. E o carte despre comunicare, dar esenta este managementul mâniei si emotiilor.
https://carturesti.ro/carte/comunicarea-nonviolenta-252952

Alta carte care te poate ajuta sa intelegi emotiile tale si ale celor din jurul tau este asta:
http://carturesti.ro/carte/emotii-date-pe-fata-157974

Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| user5493 explică:

Si daca este o persoana de la locul de munca cum rezolv..persoana vrand sa lucreze cu mine dar mie nu mi place