| danpopa777 a întrebat:

Dacă mănânci doar dulciuri, dar consumi caloriile de mentenanță, te îngrași?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tputpu35 a răspuns:

100% nu, dar foarte posibil sa iti faci probleme de sanatate

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In primul rand daca mananci doar dulciuri, problema ta nu va fi de natura daca te ingrasi sau nu, ci daca mai esti sanatos sau nu, in primul rand.
este stiut faptul ca zaharul si sarea sunt cele mai nocive "alimente"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, dar in principiu nu vei primi nutrienți necesari

| J0B0MAT a răspuns:

Teoretic dacă folosești exact caloriile pe care le consumi, nu te îngrași.Dar practic nu vei putea ști cu exactitate câte calorii ai consumat și cu atât mai puțin câte ai folosit.Asta e o chestie, iar a doua chestie este că îngrășarea nu va fi problema cea mare, problema cea mare va fi că te vei îmbolnăvi, chiar foarte grav, dacă vei consuma doar dulciuri, ori majoritar dulciuri.

| Furnicuta000 a răspuns:

Dulciurile au foarte multe calorii si ca sa te incadrezi in acele calorii trebuie sa mananci o cantitate foarte mica. Dar asta nu o sa tina de foame, o sa ti se faca foame si nu cred ca o sa rezisti prea mult pe dieta cu dulciuri. In plus ele nu prea au nutrienti si o sa te simti rau de la deficitele de vitamine si alti nutrienti

| ioana748 a răspuns:

Nu te îngrași.
Poți alege sa mănânci o ciocolata și cam atât în ziua respectivă.
În rest apă.

| J0B0MAT a răspuns (pentru ioana748):

Sigur, poți alege să mănânci doar ciocolată și apă, dacă vrei să ajungi cât mai repede la groapă. Pentru că fără vitamine, proteine, fibre, organismul va ceda treptat.

| ioana748 a răspuns (pentru J0B0MAT):

De acord cu dumneavoastră.
Însă am răspuns la întrebarea pe care a pus o.
Pana la 50 de ani, am învățat ca sfaturile se dau doar când sunt cerute.
Cu respect

| J0B0MAT a răspuns (pentru ioana748):

Nu chiar, e bine să dai un sfat bun cuiva care are intenția să facă o greșeală mare. E problema lui dacă ascultă sau nu, dar e bine că noi am făcut ceea ce ținea de noi.

| ioana748 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Oricum nu cred ca vrea sa mănânce toată viata dulciuri.
Probabil este la o dieta hipocalorica și vrea sa știe dacă într o zi alege sa mănânce dulciuri în limita caloriilor sale necesare, dacă are efect.
Normal, dacă mănânc 6 zile doar salata, grătar, iaurt, a 7 a zi as putea sa mănânc doua prăjituri...nu afectează cu nimic procesul de slăbire, nici sănătatea.
Deși sunt de acord ca trebuie sa fim responsabili cu viețile noastre îmi rezum pertinenta la a răspunde strict la întrebarea la care as avea un răspuns competent.
Mulțumesc pentru înțelegere.
Cu stima,

| J0B0MAT a răspuns (pentru ioana748):

Dacă prăjiturile sunt și cu foarte puțin zahăr și foarte puține ingrediente toxice sunt binevenite.Altfel, trebuie reduse și astea.Așa e ideal, pentru sănătate și pentru un corp tonifiat.
Sigur, fiecare răspunde cum consideră, dar eu țin să dau aceste explicații pentru a nu induce în eroare user-ul, cum că ceea ce ar vrea să facă e și ceva bun.Și de ce nu, să îi lărgesc viziunea asupra subiectului nutriției și dietei, care nu se rezumă doar la slăbire.

| ioana748 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Frumos punctat.
De acord cu dumneavoastră.

| Xox0 a răspuns:

Poti da in diabet...