| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa te ingrasi daca mananci mai putin decat consumi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Nu poti sa te ingrasi

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, dacă au un aport caloric mare și duci o viață sedentară.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| LeMousiqe a răspuns:

Da! Daca mananci numai grasimi si multa paine!
Sper ca te-am ajutat!

| facepalmlol a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa spui...

| floryynnel a răspuns:

Da... Sa iti explic de ce majoritatea zic ca este bine sa mananci des si putin :
cand mananci, corpul consuma energie, stomacul se goleste(iti apare senzatia de foame) odata la 3-4 ore. Daca tu mananci 1 pe zi, o sa slabesti putin, dar pentru scurta durata. Poate intr-o saptamana dai jos 2-3 kg, dar la un momendat corpul nu va mai consuma energie cand u mananci, doar va asimila mancarea transformandu-se in tesut adipos, si va fi mai rau, chiar daca mananci 1 pe zi vei pune pe tine mai mult daca ai manca de 5 ori.
La fel...pot aparea probleme la stomac. Stomacul se contracta(sau asa ceva), daca nu are ce sa,, roada" se va freca...si asa apare boala.
Nu stiu sa explic foarte bine, iar ce ti-am spus mai sus nu este foarte bine spus... Ti-am zis in mare ce am inteles si eu. De exemplu...am o ruda, care acum 1 an avea 60 kg, programul o facea sa manance decat 1 in zi, acum are aproape 100kg.
Plus, daca mananci putin, ai tendinta de a manca mult, corpul nu va produce suficienta energie, si la fel, ce consumi se va transforma in tesut adipos.
Nu am explicat foarte bine, dar sper sa fi inteles ce am dorit sa iti spun happy

| floryynnel a răspuns (pentru floryynnel):

Plus, corpul are nevoie de anumite lururi din alimente...nu cred ca din 2 mese poti sa ii asiguri tot ce are nevoie.
Acum depinde si de capacitatea calorica a lor si cat efort faci.

| Isabella95 a răspuns:

Depinde de corpul tau
Eu mananc cat vreau eu si nu ma ingras si nici nu slabesc daca nu mananc
Eu ma ingras sau slabesc in functie de starea pe care o am daca sunt fericita ma ingras daca sunt trista slabesc ceva de genu

| Madalin_Ionut_1996 a răspuns:

Nu conteaza cat mananci ci conteaza foarte mult capacitatea calorica a alimentelor de ex: o prajitura de ciocolata ingrasa mai mult ca un castron de ciorba.

| ozzy1997 a răspuns:

Ba voi sunteti intregi la minte? Ma refer ca daca tu mananci 1200 calorii si arzi 2000 calorii intr-o zi, te poti ingrasa?

| ozzy1997 a răspuns:

Ba voi chiar nu intelegeti?

| jockerass a răspuns:

Nu,dar este important sa faci multa miscare...