| Maria002992 a întrebat:

Daca mananci in exces ciocolata si pe ambalaj scrie ca are indulcitor dar nu zahar poti sa te ingraşi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Dincolo de faptul că nimic nu e bun în exces(nici măcar apa, deși e vitală), da, poți să te îngrași chiar dacă produsul pe care îl consumi nu are niciun fel de îndulcitor.
Te îngrași când mănânci mai mult decât consumi, adică tu poți să mănânci și 4000 de kcal cumulate din alimente fără zahăr și/sau îndulcitori, că tot te vei îngrășa.

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu are zahar poate avea lapte si altele care ingrasa, evident ca va fi mult mai greu sa te ingrasi fara zahar.

| kar1GaNNN a răspuns:

Depinde de felul tau de a fii.
Sora mea are 12 ani și zilnic mănâncă ciocolată dar tot slaba e.

| BuLaNNNeL a răspuns:

E vorba de calorii, nu doar de zahărul in sine. O tableta are in jur de 500 calorii, mănânci 4 pe zi plus mâncare si te vei îngrașă mie-nsuta.