| Ymela a întrebat:

Daca mananci multe cirese nespalate sau alte fructe:zmeura, visine, capsuni poti pati ceva? Sa mergi la spital sau altele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy Parerea mea este ca ar fi bine sa le speli, deoarece pe ele se gasesc multe bacterii si te poti imbolnavi, Doamne fereste! Asa ca ai grija de tine! Sper ca ti-am fost de folos! Te pup cu drag si iti doresc o seara frumoasa si o noapte cat mai linistita si somn usor! kiss

| minrest a răspuns:

Poti face hepatita, si ramai cu ficatul slabit toata viata. Si poti face si multe alte infectii. Sansele de a a face hepatita, daca manaci constant fructe sau legume culese de altcineva, nu de tine, nespalate si nefierte, se apropie de 100%.

| anamariarot a răspuns:

Da, spală-le, ca să nu te trezești peste ceva timp cu gastrită sau, și mai rău, ulcer din cauza helicobacterului.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Hepatita in cel mai rău caz.

| AdrienWH a răspuns:

Nu neaparat.Dar este sa le speli ca se pot ascunde bacterii.

| Ymela explică (pentru AdrienWH):

Inteleg.dar poti face intoxicatie alimentara?

| PainTech a răspuns (pentru Ymela):

Da, exista acest risc.

| timidul96 a răspuns:

Dacă nu sunt stropite cu substanțe chimice nu, majoritatea copiilor când se duceau la furat de cireșe crezi că le mai spalau?

| AlexisJohn17 a răspuns:

Crede ma ca fac asta în fiecare zi. Am în curte tot felul de fructe, mai ales ca acum e și sezonul lor și mănânc pe săturate. Bunicii noștri și părinții noștri mâncau și nu aveau nimic, când eram mic manca chiar și de pe jos laughing. În plus pe fructele care nu le speli se găsește și vitamina b12 care nu prea o găsești ușor doar dacă nu speli fructele. Deci, stai chill ca nu ai ce sa pățești.

| Gal_Laszlo_1974 a răspuns:

Păi depinde de situație.