| alma200033 a întrebat:

Dacă mănânci multe dulciuri poți face diabet?
sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Da.
Daca mananci cantitati industriale de zahar poti ajunge la diabet de tip 2 care nu e asa de periculos ca celelalte si se poate tine usor sub control si uneori chiar vindeca. Dar pana sa ajungi tu sa faci diabet de la zahar cred ca o sa ai alte afectiuni cum ar fi obezitatea, vreo boala cardiovasculara sau altceva.

| RAY a răspuns:

Nu, diabet=pancreas bolnav

| Violleta2022 a răspuns:

Da! Daca manaci foarte multe dulciuri, poti face diabet de tip 2(zaharat).

| Catrice a răspuns:

În timp, da.

| aXy99 a răspuns:

Nu chiar. Nu se cunosc exact cauzele diabetului. In schimb, diabetul de tip 2 poate aparea din cauza stresului, obezitatii si a altor boli. Posibil si din cauza unei alimentatii bogate in carbohidrati simpli cu indice glicemic ridicat si sedentarism, dar nu e obligatoriu sa faci, mai ales in tinerete.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, nu are treabawinking

| chuckmanson a răspuns:

Da, normal ca da! Zahărul e principala cauza a diabetului!(P.S. După întrebările pe care le pui cred că ești prea ipohondră. Mai liniștește-te și tu!)

| AlexSalling a răspuns:

Da, normal.

| Jay1 a răspuns:

Da un consum excesiv de dulciuri şi produse zaharoase, duce negreşit la apariţia diabetului, diabetul este o boala grea.Chiar şi care suferă de diabet, au multe modalitati prin care se pot bucura de dulciuri, alegand variante fara zahar.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nu, asta e un mit deoarece diabetul este caracterizat de nivelul ridicat de zahar din sange si dupa cum suna, oamenii cred ca zaharul este cel care cauzeaza diabetul. Insa nu este atat de usor, diabetul este o boala complexa. Obezitatea creste riscul de diabet de tip 2 si daca ai ajuns sa fii obez probabil ca zaharul si grasimile fac parte din dieta zilnica, ceea ce raspandeste mitul cum ca zaharul ar fi principala cauza de diabet.