| AIeXxX a întrebat:

Poti avea diabet daca mananci multa miere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu faci diabet neaparat daca mananci dulce mai mult.Mi-a zis un doctor.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu stii ce inseamna a avea diabet?

| AIeXxX explică (pentru RAY):

Tu stii a raspunde la intrebari?

| RAY a răspuns (pentru AIeXxX):

Da,cand intrebarea e logica, nimeni nu face diabet

| dannyel86 a răspuns:

Tot ce-i mult, strica. Indiferent ca vorbim de mancare, sport, sex. happy
Abuzunile de orice fel dauneaza grav sanatatii. happy
Daca mierea e recomandata, nu inseamna ca poti manca 2 kg pe zi.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești sănătos poți mânca multă miere, dacă ai fost diagnosticat cu diabet nu ai voie să mănânci miere.

| Castiel a răspuns:

Mierea are zahar. Chiar daca este sanatos, cum a spus si "dannyel86", orice din prea mult strica. Salata verde este sanatoasa, mananca in cantitati industriale si vei avea crampe de zici ca mori. Apa este sanatoasa, bea 12litri pe zi si probabil o sa mori. (Depinde acum).

| F3d0x a răspuns:

Se pare ca tu nici nu stii ce inseamna ala "diabet".Hai sa iti spuna un diabetic cum sta treaba:
Poti manca orice vrei tu,insa nu in cantitati mari, ci moderat, nu conteaza ca e miere, ciocolata etc.
Pe langa dulciuri, mai sunt si carbohidratii care pot fi la fel de rai.

| AIeXxX explică (pentru F3d0x):

Stiu ce-i aia diabet. Intreb daca mananci cantitati mari de miere in fiecare zi, e posibil sa faci diabet? Adica daca mananci mult zahar des, faci diabet. Deci cu miere de ce nu? Am auzit de la cineva ca cica nu poti face diabet mancand miere. I dunno