| TasKafa10 a întrebat:

Am o problemă la sân și aș vrea să merg la medicul de familie să iau trimitere, dar nu știu pentru ce să o cer. Știe cineva la ce doctor trebuie să merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia ta trimiterea obtinuta dela medicul de familie nu stiu daca si cat poate fi de utila sau folositoare. Cu problema ta de sanatate trebuie sa te prezinti la un cabinet ginecologic privat sau de stat din cadrul unui spital, fiindca problemele aparute la nivelul sanilor intra in competenta medicului ginecolog. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei expune simptomele medicului de familie si, daca este cazul, acesta te va trimite la un medic specialist, el va sti la ce medic sa te trimita.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. In prinicipal, orice problema aparuta la nivelul sanilor trebuie investigata iar o metoda clasica de investigatie a afectiunilor mamare este mamografia urmata si completata de ecografie mamara. Trebuie, in prima faza, facute aceste investigatii si mai apoi sa mergi sa iti interpreteze un medic rezultatele si sa le puna cap la cap. Medicul care ar trebui sa te ia in evidenta cu aceste probleme este medicul ginecolog.