| anonim_4396 a întrebat:

Daca mesteci guma dispare mirosul neplacut al gurii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sigur ca dispare dar pe moment, insa trebuie sa descoperi cauza acelui miros. Daca ai carii dentare sau o gastrita, sa mesteci guma nu e o solutie pe termen lung.

| elena a răspuns:

Doar atat cat mesteci guma, apoi acest miros neplacut revine, de fapt este vorba de halena-respiratie urat mirositoare, care are mai multe cauze: diverse alimente ingerate(usturori, ceapa, praz, varza acra, sosuri), afectiuni dentare, se inlatura prin consult stomatologic periodic pentru inlaturarea deficientelor dentare, folosirea, in fiecare dimineata, a apei de gura, periatul dintilor macar de 2 ori pe zi, pentru inlaturarea resturilor de mancare dintre dinti, alte cauze gura uscata, aciditate gastro-esofagiana, tutunul, alcoolul si nu in ultimul rand stressul. Pentru inlaturarea acestei situatii neplacute se mai consuma si foarte multe lichide, iar in alimentatie trebuie sa se consume multe legume proaspete.

| BRG a răspuns:

Nuz este suficient doar să mesteci gumă, te speli de trei ori pe zi pe dinţi, şi dai cu apă de gură, şi atunci ai şanse să nu mai miroasă gura, dar trebuie făcut şi un detartraj o dată la 6 luni al dinţilor mergi la un stomatolog bun, şi el î-ţi va recomanda apa de gură potrivită pentru tine şi pasta de dinţi.

| zhady a răspuns:

Nu stiu daca dispare, insa stiu ca iti iei portia zilnica de chimicale din acea guma, produce balonari, plus ca pacalesti sistemul digestiv, care crede ca tu chiar mananci ceva, nu aer...

| Miha a răspuns:

Daca mesteci guma cu miros puternic de menta, da mirosul se ducewinkingdar gandeste-te cum ar fi sa dai cu parfum peste o bluza care miroase numai a tigariwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dispare si daca te speli pe dinti.