| TheRares99 a întrebat:

Daca mi-am facut analizele de baza(sange,saliva si urina) si au iesit toate ok, mai pot sa am semne de ingrijorare? Adica prin analizele alea nu imi arata daca doamne feri am ceva la creier de exemplu sau inima s.a.m.d, nu? Sau pentru alea trebuie facute separat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Prezinta niste simptome in functie de organul afectat care pot fi detectate, desigur ca da si asa imagineaza-ti ca sunt sute de miliarde de conexiuni in creier e imposibil sa iti spuna cineva ce ai, poti sa ai boli atunci prezinti niste simptome

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din pacate nu iti arata daca ai ceva uite un exemplu cancerul nu apare in analizele alea nici daca ai vreo boala cu inima, mintea etc. nebunii sunt sanatosi fizic sa stii, trebuie sa faci ecocardiac, test de efort, rmn la creier

| TheRares99 explică (pentru RAY):

Pai si atunci cancerul cum il prinzi in faze incipiente? Si din cate stiu eu nu iti face nimeni un rmn la creier far aun motiv anume

| RAY a răspuns (pentru TheRares99):

De minte se ocupa psihologia, psihiatria

| TheRares99 explică (pentru RAY):

Doar ca din pacate cand prezinti simptome, boala e deja in faza destul de avansata din cate stiu eu, mersi de raspuns happy

| RAY a răspuns (pentru TheRares99):

Da soramea a avut o mica tumoare la brat daca nu prezenta dureri se ducea la plamani a avut mare noroc si avea analizele toate bune si era si vegana nu fuma, bea etc cum spun unii ca e de la tigari pe naiba, manca sanatos si tot a avut

| TheRares99 explică (pentru RAY):

Depinde de multi factori insa nu poti merge chiar cu fiecare durere la medic, doar daca nu persista timp destul de mult, plus ca din pacate cancerul spre exemplu prezinta simptome banale care pot fi confundate usor cu o raceala.E vorba si de noroc.

| RAY a răspuns (pentru TheRares99):

Clar

| RAY a răspuns (pentru TheRares99):

Prezinta niste simptome in functie de organul afectat care pot fi detectate, desigur ca da si asa imagineaza-ti ca sunt sute de miliarde de conexiuni in creier e imposibil sa iti spuna cineva ce ai, poti sa ai boli atunci prezinti niste simptome

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tu esti ca-n povestea aia cu drobul de sare.

| Dintrebare a răspuns:

Daca exista o boala/infectie grava apare si in analiza de sange. Numarul leucocitelor (celulele care lupta cu bolile) creste. Dar daca exista suspiciunea ca exista probleme la inima, creier sau alte organe, trebuie facute analize amanuntite

| Irinamujoperufe a răspuns:

Trebuie facut si ecografe, tomografe.
spre exemplu la cap: tomograf sau rmn
la inima ar trebui luata glicemia
sau ecografii sa-ti vezi organele:rinichi, ficat, etc

| Ynocrazy a răspuns:

Nu.