| timeear5 a întrebat:

Dacă mi-am zgâriat doar una dintre lentilele ochelarilor, pot sa o schimb doar pe aceea sau trebuie pe amândouă? Contează neapărat să fie de la aceeași firmă, in cazul in care as putea sa o păstrez pe celălalta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Se poate schimba doar una. Daca are aceleasi calitati, poate fi alta firma. Importante sunt dioptriile si distanta pupilara. In cazuri deosebite alte caracteristici.
Lentila se taie dupa rama.

| crysty1222 a răspuns:

Teoretic ar trebui sa se poata. Si nu cred ca conteaza firma foarte mult, dar conteza ca lentila noua sa respecte aceeasi dioptrie ca cea veche si sa aiba aceeasi forma pentru a se potrivi cu rama.