| Andreea202 a întrebat:

Dacă mi s-a administrat Tamiflu și febră nu scade pot pune și un supozitor cu diclofenac mai exact Clafen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acest tamiflu nu este pentru febra, pentru febra exista medicamente speciale in acest sens, de exemplu medicamente ca Paracetamol sau Tylenol, sau pe baza de ibuprofen, ca Nurofen, Brufen, Advil, Motrin sau Ibalgin.

Cine ti-a dat acest medicament "anti-gripal" special si ciudat (tamiflu) dar nu si tratament serios pentru alte simptome ale gripei?

Diclofenac/clafen da poate scadea febra, dar iti recomand zilele urmatoare sa iei legatura cu medicul de familie sau farmacistul, poti purta masca daca e musai sa iesi(recomandat) sau sa trimiti pe cineva mai bine sa iti ia ceva mai bun contra febrei, cum am zis precum nurofen, paracetamol.

Indicat insa este sa ceri sfatul medicului de familie (telefonic) inainte, pentru ca nu stiu cum interactioneaza exact antiinflamatoarele pastile, cu acest tamiflu!

| Andreea202 explică (pentru Simpatic):

Am încercat cu algocalmin și efectiv nu prea a funcționat, mai bine și-au făcut efectul sosește cu oțet

| Simpatic a răspuns (pentru Andreea202):

Incearca cu paracetamol sau nurofen.

| gabicoo a răspuns:

Tamiflu este un antiviral. Pentru febră poți lua Teraflu.

| Andreea202 explică (pentru gabicoo):

Și nu are interacțiune cu acest Tamiflu?

| gabicoo a răspuns (pentru Andreea202):

Nu.