| sopranaCadaverica a întrebat:

Nepoata mea are aproape 10 luni si ieri i s-a administrat vaccinul ROR. Azi-dimineata a avut febra 38.5, i-am pus supozitor si dupa cateva ore termometrul arata 38.8...
E normal ca reactiile adverse sa apara asa devreme, dupa 24 de ore? Sau o fi de la altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Du-te cu ea la doctor nu sta pe TPU sa astepti ce, miracole?

| sopranaCadaverica explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am dat mesaj doctorului sa vina la domiciliu ori sa mergem noi la cabinet, dar nu raspunde. Tu crezi ca toti medicii sunt saritori si implicati, ca isi dedica oricat de mult timp pacientilor?!
Iar la urgente nu pot merge pentru ca in singurul spital din orasul nostru fata era sa moara. La propriu. Nu mai vorbi aiurea daca nu stii circumstantele.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E normal. Daca trece de 39, fugiti la urgente cu ea. Ar trebui sa ii treaca in vreo zi-doua. E reactie foarte frecventa febra. Aveti grija sa fie hidratata. Daca e vioaie si nu plinge mult, nu va faceti griji.

| sopranaCadaverica explică (pentru GabiDumitrescu):

E voiaie, mananca, are chef de gangurit. Doar ca e putin cam palida. Si ma miram ca doar dupa cateva ore sa apara febra… Eu stiam ca apare dupa cateva zile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Stiai cam prost. Vaccinul e o gasca de virusi semi-inerti. Daca a facut febra repede, inseamna ca organismul reactioneaza si are un sistem imunitar pe felie. Daca nu devine apatica si nu trece febra de vreo 39, stati calmi. Sa bea lichide din belsug, sa doarma... pana miine cred ca isi revine.