| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu am avut menstruatie timp de 6 luni se putea sa raman insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai fi insarcinata de 6 luni, ai sti, fiindca ai avea burta mare si ai simti copilasul miscand.
Dar eu am impresia ca intrebi altceva: daca, dintr-o dereglare nu ai avut menstruatie 6 luni si dupa aceste 6 uni ai avut relatii sexuale neprotejate, poti ramane insarcinata. Si raspunsul este: da, poti ramane insarcinata, in orice moment poate surveni o ovulatie spontana care va fi urmata de menstruatie peste 14 zile. Dar daca are loc fecundatia, menstruatie nu va ma veni, in schimb se va instala sarcina.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da. Fa un test de sarcina pentru siguranta sau mergi la un control ginecologic.

daniela
| daniela a răspuns:

De ce nu te duci la un control medical

| dy a răspuns:

Intrebarea ta este probabil daca in aceasta perioada puteai ramane gravida?! Nu e imposibil! cel mai probabil ai o dereglare hormonala care a produs aceasta pauza, dar daca in aceasta perioada ai avut ovulatie urmata de contact sexual neprotejat, atunci, chiar daca ti-ar fi venit ciclul dupa dereglare, acum nu-ti mai vine datorita sarcinii! Incepe prin a face un test de sarcina si apoi viziteaza un ginecolog! Asa vei sti si ce este si vei face si tratamentul care trebuie facut in caz de problema hormonala sau ginecologica!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Eu nu am avut 8 luni si nu eram insarcinata. Cel mai bine este sa mergi la un doctor ginecolog. O sarcina ascunsa este la fel de posibila precum lipsa menstruatiei din cauza stress-ului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Şansele sunt prezente, chiar dacă nu ai avut sângerări lunare timp de 6 luni, în schimb poţi avea ovulaţie.
Consultă un medic ginecolog şi un endocrinolog pentru mai multe investigaţii specifice.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In 6 luni aflati, m-ati facut sa zambesc, nu sunteti insarcinata ci este o dereglare endocrina sau o infectie genitala.