Întrebare recomandată | AndreeaCr a întrebat:

Daca nu imi e foame dimineata, trebuie sa mananc oricum micul dejun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, chiar citisem undeva ca "micul dejun e cea mai importanta masa" este doar un mit, si ca e mai bine sa mananci atunci cand simti ca ti-e foame, gen daca ai prima masa la 10-11 dimineata e foarte ok (bine, depinde si ce inseamna dimineata pentru tine).

Eu mancam foarte bine dimineata intr-o perioada, si dupa 2 ore imi era foame iar, si la 11 ma lua un somn de imi strica toata ziua. laughing Acum mananc doar cand simt nevoia si n-am nicio treaba. Nu trebuie sa te fortezi sa mananci la primele ore, dar daca vrei sa sari complet peste micul dejun, sa-ti iei totusi o gustare mai tarziu (un fruct, un iaurt, o maslina), sa ai ceva in stomacel.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Preferabil da.
Ai putea să mănânci o salată sau un shake de fructe. Pică foarte bine pe stomacul gol.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu

| Mayhem666 a răspuns:

Nu. Nu trebuie sa te fortezi, daca iti e foame, mananci, daca nu, atunci nu mananci. Eu sincer nu mananc dimineata, mai ales pentru ca la mine dimineata inseamna 10:30 sau 11. Eu mananc doar de doua ori pe zi si ma simt bine, nu simt nevoia sa mananc la fiecare masa, daca nu imi este foame. Am doar doua ore stabilite la care iau masa si le respect, mai iau cate o gustare micuta de tot intre mese, dar nu strica.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Masa de dimineata e cea mai importanta pentru ca incepi ziua si ai nevoie de energie si trebuie sa fie si consistenta. In afara de asta iti protejeaza instalatia de ulcere si altele. Pe aia de seara tebuie sa te superi un pic nu dimineata. Daca te obisnuiesti sa mananci dimineata e sanatos si vei vedea ca dupa 2-3 sapt daca nu o sa mai ai lipsa de pofta.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Eu nu am mai mancat dimineata de 4 saptamani si nu am patit nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Micul dejun e cea mai importanta masa!

| VenomMMA a răspuns:

Da, mananca macar o banana, un mar. Sa aiba stomacul ce procesa.

| pulx a răspuns:

Da,deoarece este cea mai importanta masa a zilei.

| Davinna a răspuns:

Trebuie sa stii ca micul dejun e cea mai importanta masa din timpul zilei.Gandeste-te ca micul dejun trebuie sa ne dea energia necesara pana la cea dea doua masa (pranzul). Ca sa avem randament trebuie sa avem un mic dejun consistent. Probabil nu poti sa mananci dimineata din cauza ca organismul tau este obisnuit asa.Ar trebui sa faci o schimbare, sa te obisnuiesti sa iei toate cel 3 mese din timpul zilei si sa nu sari peste niciuna. Cand vei incepe sa faci asta, vei vedea ca organismul tau va incepe sa raspunda la noua schimbare si se va obisnui asa, iar mancatul dimineata nu va mai fi o problema.

| KrYstyAn0 a răspuns:

Pentru un stil de viata sanatos este bine sa mananci dimineata. Daca nu ai pofta de mancare gaseste ceva care iti place sa mananci de exemplu cereale.

| PappaBear a răspuns:

Categoric DA, micul dejun este cea mai importanta masa a zilei. Dupa cum zice un vechi proverb chinezesc: "Mancarea de dimineata mananc-o singur, pranzul imparte-l cu prietenul, iar cina trimite-o dusmanului". :-)

| Lalapisicutzalbe a răspuns:

Daca nu iti este foame nu trebuie sa mananci dar sa stii ca daca iei micul dejun o sa gandesti mai bine, o sa te simti mai bine si in plus este sanatos sa iei cele 3 mese pe zi. happy

| Zamfirescu_Lucian_1995 a răspuns:

Nu.Decat daca iti este POFTA.

| iubescpisicile2016 a răspuns:

Micul dejun e cea mai importanta masa a zilei. Cum se spunesadcel putin asa am auzit) "dimineata mananca tot, la amiaz imparte masa cu un prieten, iar seara, da cina unui om sarac"

| iubescpisicile2016 a răspuns:

Acum daca nu îți e foame nu te forta...