| lucian13 a întrebat:

Daca nu port ochelari imi vor creste dioptriile am 0, 75 si urasc ochelari crying happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Este necesar sa respecti ce ti-a recomandat medicul, altfel in timp ai sa ai probleme cu vederea.

| xibalba a răspuns:

Mie mi-au crescut dioptriile si cand am purtat ochelarii. Daca nu ii porti, mai rau cresc, mai ales daca tu esti in perioada de crestere. Dar sa zicem ca nu asta e problema ca vor creste dioptriile, dar vei avea nevoie de o vedere clara, mai ales daca esti scolar, ochelarii sunt necesari la scoala, sa vezi ce scrie la tabla. 0, 75 sa stii ca nu e chiar putin si poate evolua rapid. De ce nu te duci sa iti cumperi niste rame potrivite pentru tine? Sunt o groaza de rame interesante si iti poate sta f bine si cu ochelari. E vorba doar de timp, o sa te obisnuiesti cu tine cu ochelari si o sa vezi ca poti fi chiar mai dragut cu ochelarii. Sunt o groaza de modele de rame, nu cred ca esti atat de pretentios incat sa nu gasesti ceva care sa iti placa. Eu cred totusi ca lentilele sunt prea pretentioase, mai bine te orientezi tot la niste ochelari.

| JustMeFlory a răspuns:

Mi se pare mie sau iei la misto intrebarea care am pus-o? Ai vreo problema?

| JustMeFlory a răspuns:

Vezi ca nu suntem de acceasi varsta! Asa ca nu ma lua tu pe mine cu soro! Conincidenta naiba ca pui acceasi intrebare ca mine.Si apropo se scrie" urasc ochelarii"! bye

| Deea a răspuns:

Se vede ca e intrebare pusa la misto. Nu`i frumos deloc ce faci.

| octavianpas a răspuns:

Daca sunt cu minus DA.

| @@ a răspuns:

Nu purta tu ochelarii si o sa ajungi sa te uiti in directii opuse
asta vrei?
si nu mai jigni...

| jeorje a răspuns:

Poarta lentile...

| Georgiana95 a răspuns:

Da, si eu am avut ochelari si nu i-am mai purtat 5 luni si de la 0, 75 a crescut la 1, 25straight face
Si e mai nasolhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza cum arati, conteaza sanatatea ta. Ochelarii nu au fost facuti pentru frmusete ci pentru sanatate.si eu port ochelari. si ma simt ffoarte bine vad mai bine. Gandeste-te ca cu cat ii porti mai mult cu atat e mai bine adica daca ii porti devreme, scapi devreme de ei.

| BeHappy_7009 a răspuns:

Este posibil sa iti creasca. mai bine ii porti o perioada si apoi scapi de ei, decat sa ii porti apoi toata viata. eu de exemplu am ochelari permanenti, si nu ma deranjeaza cu nimic, chiar mi se pare ca mai am un accesoriu in plus!

Răspuns utilizator avertizat
| doana22 a răspuns:

Este o dioptrie foarte mica dar intr-adevar in timp cresc dioptriile daca nu porti ochelarul. Chiar daca nu il porti permanent dar macar la televizor, calculator si cand iti simti ochii obositi. Daca vrei poti sa incerci si lentilele de contact dar trebuie o igiena mult mai mare.

| LuizaCristina a răspuns:

0.75 port si eu. Mi-am ales niste rame potrivite mie si incep sa ma simt mai bine acum. Ma uit la televizor fara probleme.
Niste rame potrivite ti-ar schimba parerea despre ochelari!