| fabyy1998 a întrebat:

Pot sa dau de permis daca port ochelari de vedere si am dioptriile -9, 25?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Jewlie a răspuns:

Buna! Da, poti sa dai de permis, daca treci examenul medical. Daca ochelarii tai sunt buni si vezi bine cu ei, nu ar trebui sa ai probleme. De obicei, doctorii care dau fisele medicale pentru permisul de conducere nu sunt foarte stricti. Medicul la care iti faci fisa medicala te va pune sa te uiti pe un tabel cu litere, dar de obicei nu se pune accent pe ultimele 2-3 randuri, de jos. Vei putea sa iti porti ochelarii atunci cand faci acest test, iar pe permisul tau, la criteriu nr. 12 (de pe spatele permisului) va aparea codul 01.01, care inseamna ca porti ochelari si, in cazul in care esti oprit de politie si nu porti ochelari, acestia te pot trage la raspundere, daca nu poti dovedi ca nu mai ai nevoie de ochelari (ex: ai lentile de contact/ai avut operatie la ochi intre timp).
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat si mult succes la condus! E mai usor decat pare la inceput.

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Inainte sa incepi orele de sofat, vei fi supus unui examen medical. In prima instanta, o sa te puna sa citesti niste litere, de pe un panou, de la distanta. Dupa aceea, cateva cifre colorate dintr-o carte. Banuiesc ca ai facut destule vizite la oftalmolog si cam stii despre ce e vorba. Daca treci testul asta, totul va fi in regula si vei putea trece la sofatul propriu-zis.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti!
Trebuie sa te prezinti la examenul oftalmologic cu ochelari si sa treci testul.