| FriendsShow a întrebat:

Acum 2 zile mi-am pus ochelari cu dioptriile de -0.5. Acum este indicat sa nu mai stau in fata pc-ului, tv-ului cum stateam inainte doar pentru ca port ochelari.?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poti sa stai dar cu pauze. La fiecare 2 ore, faci o pauza de 15 min.

| nda a răspuns:

Trebuia sa-ti intrebi doctoru.
eu port ochelari de vreo 8-9 ani si stau in fata televizorului si calculatorului pana ma plictisesc... si nu am nicio problema cu asta. daca stai vreo 2-3 ore la tv sau pc si te dor putin ochii sau capu sau nu te poti concentra atunci sa stii ca nu e bine.
oricum, sa nu-ti faci griji ca nu ai dioptrii mari... 0.5 e practic sticla, ii porti o vreme si ti se indreapta vederea; important e sa-i porti zilnic de cand te trezesti pana cand te pui la somn.

| iuliana5550125 a răspuns:

Pai poti sa te uiti la tv dar sa nu stai atat de mult si atat de aproape de le ca altfel te poate afecta.