| Denis42 a întrebat:

Daca o masina a dat peste mine foarte tare din spate la modul ca i-am spart parbrizul si nu ma doare nimic decat muschii picioarelor, osul din partea dorsala si putin din spate, putin mai sus de fund.Doctorul a zis ca nu am fracturi si a zis sa iau niste calmante.Ce as putea sa fac altceva pentru ca ma doare de nu pot nici sa ma ridic din pat. Vreau sa precizez ca am 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1. mergi la IML pentru un consult și o adeverință prin care se vor stabili exact „avariile" și numărul de zile de îngrijire medicală de care ai nevoie.
2. mergi și la un RMN să fii scanat, apoi la un neurolog să te consulte cu de-amănuntul. Dacă e pe bani, păstrezi chitanțele și le pui la decont autorului.
3. mergi la un avocat și dai în judecată dobitocul care te-a lovit pentru daune.

1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

Dacă medicul a zis că nu ai nimic fracturat, atunci mergi pe ce ți-a recomandat, calmante. Îți recomand Aulin la plic, are gust bun și e foarte eficient. E normal să te doară, mai ales dacă stai o perioadă în pat și nu faci mișcare. Ar trebui să te forțezi să te ridici și să te plimbi, o să scadă durerea.