| Denisa_Alexandra_2001 a întrebat:

Dacă o persoana are probleme de comportament, atacuri de panică si o fost internata la psihiatrie dar o iesit pe baza unei semnaturi de la parinte si parintele respectiv vrea sa interneze iar persoana respectivă daca se opune nu e nici un rezultat pozitiv? e irelevant ca persoana respectiva refuza? ea fiind minora.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acea persoana nu are doar atacuri de panica, ca pentru atata lucru nu te interneaza la psihiatrie, ci pentru probleme mult mai grave!
In cazul de fata, deciziile luate in numele minorului trebuiesc facute doar de un parinte sau tutorele legal, chiar daca copilul se opune internerii, navand nici o putere de decizie, pentru ca copilul este in imposibilitatea de a judeca singur, avand probleme psihice!
Daca nu au aparut rezultate pozitive in prima internare este pentru ca, ori a fost o internare de scurta durata, ori tratamentul trebuei schimbat si minorul tinut pe tratament pana da rezultate pozitive reale, nu false (adica minorul se preface).
In orice caz, deciziile sunt luate de medicul care evalueaza starea psihica a copilului si decizia parintelui sa-si tina copilul in spital, pana se obtin rezultate bune dupa tratament.

| IIIshaneIII a răspuns:

Persoana™ neavand 18 ani impliniti nu poate decide in fata legii pentru ca se afla sub tutela parintelui.