| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
Dacă am avut contact direct cu o persoana confirmată pozitiv, persoana care locuiește la aceeași adresă, cu noul Coronavirus, acea persoană fiind ulterior internată la spital, sunt testat iar rezultatul este negativ, mai este obligatorie carantina/ izolarea?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Cumnatul meu sta in aceeasi casa cu inca o sora si o matuse. Surorile mele au fost confirmate pozitiv si cumnatul negativ de doua ori. Toti au fost carantinati.

| Jonas94 a răspuns:

Are perioadă de incubare de 14 zile.
De aia iese negativ la test.