| DiaDiana12 a întrebat:

Dacă o persoana este diagnosticată cu depresie,își face rau singur/a sau are tentative de sinucidere și trebuie sa meargă la un spital de psihiatrie, in ce condiții esti tratat acolo? cat trebuie sa stai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat este de grav! Mediculd ecide asta, infunctie de gravitatea bolii si de starea pacientei.

| Invictusman a răspuns:

Ei decid cât trebuie sa stai.
Dacă urmeazi cu sfințenie tratamentul cu antidepresive, vei scăpa de aceste gânduri/tentative, dar e nevoie și de suport familiar sau psihoterapeut.

| Dintrebare a răspuns:

Daca tratamentul se poate face si acasa, e preferabil sa nu se faca internare pentru ca in spitalele de psihiatrie sunt niste conditii foarte foarte proaste. Medicul decide ce si cum, in functie de gravitatea situatiei