| Alexandra45627 a întrebat:

Dacă pacientul este diagnosticat cu depresie severa, ceaa ce îi pune în pericol viața, din cauza gândurilor si actiunilor legate de sinucidere, acesta trebuie internat intr-un spital de psihiatrie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Pentru asa ceva nu scumpa mea draga happy îți recomand să vizitezi un medic specialist, ai nevoie de antidepresive ca să elimini aceste gânduri respectiv tentative de sinucidere. Doar dacă solicita familia ta se poate dar nu pentru depresie care se poate trata relativ ușor cu antidepresive ci pentru psihoze în care persoana respectiva pierde contactul cu realitatea, își pune viata în pericol dar reprezinta un pericol și pentru cei din jurul sau, pentru societate având halucinații vizuale și auditive.
Sa sti ca noi suntem aici și ne poți spune ce ai pe suflet.
Nu o sa fi internata la psihiatrie stai liniștită, te pup și ai grija de tine happy și eu am fost diagnosticat cu depresie serioasa dar am urmat cu sfințenie tratamentul, am mai pus o întrebare pe TPU și mam liniștit, aici vei găsi multe persoane cu empatie care sunt dispuși sa te ajute in orice moment, sunt mai mai mulți pe aici cu depresii mai grave ca ale tale și nu sunt internați la psihiatrie, Calmează-te totul va fi bine, suntem alături de tine happy

| Alexandra45627 explică (pentru Invictusman):

Am înțeles, îti multunesc mult!
Și vă mulțumesc si voua, celor care v-ați luat din timp pentru a-mi scrie un răspuns

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te primeste la spital. Am incercat si eu sa intru spunand ca am de gand sa fac ceva si nu m-a luat in serios nici psihiatrul nici doctorita de familie. Te primeste doar daca ai accident sau ai lesinat

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala era alt spital, le-ai incurcat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am incurcat nimic, nu te primeste la nici care

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nici un tratament nu isi face efectul acasa, este internat la psihiatrie unde i se da tratament specific numai sub stricta supraveghere a medicului.