| Alexandra45627 a întrebat:

Pentru tentative de suicid și tendințe de autovatamare pacientul trebuie internt într-un spital de psihiatrie?
Rog seriozitate, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi internat doar daca solicita el sau daca familia solicita aceasta si o instanta de judecata hotaraste sa fie internat.

| Invictusman a răspuns:

Asa e cum spune ioandelasal doar dacă reprezinți un pericol pentru societate poți fi internata involuntar sau dacă solicita familia dacă ai tendințe de sinucidere.
Ai văzut cazul lui Daniel gaspar din Timișoara? Când la amenințat pe arafat? La internat la psihiatrie involuntar, și acum se afla acolo pentru amenințări cu moartea.

| AlinMrs a răspuns:

Depinde. Pentru internare e nevoie de o consultatie de la un medic specialist. In functe de ce hotaraste medicul se interneaza sau nu.