| anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana comite un gest suicidar, dar supravietuieste, este dusa la psihiatrie dupa? Cu forta? I se administreaza pastile cu forta? Cum e situatia?
De exemplu, eu daca ma arunc de la etaj si cad si-mi rup mainile si picioarele, voi fi dus si la psihiatrie pe langa spital? Primesc la spital substante pentru depresie?

15 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Intotdeuna politia se autosesizeaza!
Pt ca odata cu salvarea vine si politia si certeaza.Nu se poate sti daca a fost un accident, daca ai fost aruncat, sau te-ai aruncat.
Cunosc un caz in care un tanar a cazut accidental dela etaj. Politia a preluat cazul, s-a dovedit a fi un accident ca mai tarziu cazul sa fie clasat.
Probabil daca repeti figura(si supravetuiesti) li se va parea ciudat si ti se va recomanda si un consult de specialitate.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Daca recunoaste persoana in cauza că s-a aruncat de la balcon de exemplu, atunci e dusa cu forța la psihiatrie?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sper că e doar o curiozitate... Da, te internează câteva zile.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Și ce îmi face acolo?
Da, e doar o curiozitate.
Mulțumesc că îți aduci și tu aminte de mine.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun big grin
Îți fac niște calmante, vorbesc puțin cu tine și te trimit acasă.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Ce fel de calmante?
Mi le face cu forța?
Eu știu ce îmi face?

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

În mod normal nu ajungi la neuro fără acordul tău, dar dacă ai avut o tentativă se presupune că nu ai avut discernământ în acele momente, deci îți fac ce calmante cred ei. Cel puțin în cazul unui prieten așa a fost. Mai mult nu știu.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Am înțeles
Mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam da! Te internează involuntar daca suicid-ul e failed! Ești ok? Parcă ai mai avut tentative happy Chiar începuseși sa agăți fete și să faci sex cu ele,erai pe drumul cel cel bun! Nu are rost sa te sinucizi, așa am crezut și eu din cauza unor probleme similare ca nu o sa mai dispara veci, dar sa ști că tratamentul chiar ajuta și puterea gândului, terapie cognitiv comportamentala etc.
E posibil sa primești chiar antipsihotice, alea te fac leguma, din om ne-om!
Încearcă la psihiatru sa ii spui sa îți de-a Venlafaxina 150 mg și alprazolam, iei jumate de pastila de la alprazolam ( xanax), nu da adicție așa cum se spune, sau poți lua anxiar 1 mg.
După 2 luni o sa îmi mulțumești trust mewinking
In rest,trebuie să îți iei gândurile de la lucrurile pe care tu crezi că îți sunt toxice,nu le mai medita,nu le mai acorda atenție,toți avem probleme pe care le catalogam că fiind de ne-remediat, care,credem că ne va bântui întreaga viața,dar cu timpul toate trec,nimic nu e permanent. Depresie chiar ai,și ai nevoie de tratament sa te tii de ele cu sfințenie.
Nu știu ce probleme ai,dar crede-mă că sunt alții care au probleme mult mai grave decât ale noastre,probleme care chiar rămân pentru întreaga viața,cărora nu i se găsesc nici o rezolvare.
Vecina aia te supăra? Ce te supăra? Ce îți lipsește? Lipsa relațiilor interumane? Singurătatea? Mai bine solitar decât să ai langa tine oameni toxici,care te trag in joc,care sunt doar pe interes,și tendențioși.

Am înțeles că îți plac mai mult băieții,daca asta e preferenta ta GO AHEAD, daca îți plac și fetele it's more better ore less,depinde ce preferi tu mai mult,orice ar fi nu e nici o problema.
Căuta să ai un scop în viață bine definit,un tel,un hobby,ceva ce te poate face fericit,și să ți se rupă de părerea unora,sa faci ce creezi că e mai bine pentru tine,sa te pui pe tine pe primul loc că nimeni nu o sa te ridice pe piedestal.
Depresia te poate eronat sa crezi că nu mai ai nici o șansă,că totul e lost pentru totdeauna și că nimic bun nu se va întâmpla în viața ta,ba chiar că va fi și mai rau /tulbure,dar poate fi învinsă cu un tratament adecvat,potrivit,nu mai sa nu consumi alcool cat timp le iei.
Daca ai bani călătorește,vizitează locuri noi,localități pe care le voiai să le vizitezi,tari pe care voiai să le vizitezi,mergi la munte,la mare,la aer curat,în natură cu cineva drag,sau singur! Schimba alimentația,s-a demonstrat că depresia și anxietatea pot fi cauzate și de flora intestinala; flora intestinala efectiv este al doilea creier,eliberează substanțe care țin de buna dispoziția a psihicului, și de sănătatea mintală, flora intestinala este in tandem cu creierul care și el la randul lui eliberează serotonina și alte substanțe ce țin de bunăstare și de mental health, când una din ele e in dezechilibru, atunci apar probleme. Probioticele și prebioticele sunt bacterii ce ajuta flora intestinala, consuma alimente ce conțin prebiotice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc din suflet pentru aceea mesaj! Ești tare drăguț că te gândești la mine și vrei să mă ajuți.
Nu am tendințe momentan, îți pot povesti in privat de ce am pus întrebarea asta.
De asemenea, de unde știi așa multe despre mine? Nu mi amintesc sa fi vorbit. Sunt așa cunoscut pe site?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,ești destul de cunoscut,puneai intrebari legate de capacul de toaleta laughing Am mai vb că mi ai scris in pv de mai multe ori, nu mai că eu îmi tot schimb nickname-ul, dar consider că asta mi se potrivește cel mai mult.
Daca nu e vorba de tine atunci e ok, oricum nu ai de ce sa te rușinezi că toți mai clacam din când în când, prostii și idioții sa ști că nu se îmbolnăvesc de depresie

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor
ce am vorbit noi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Despre depresie

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hmm, ești metisul?

| mariamarin2006 a răspuns:

Poți ajunge în spital, dar nu sunt sigură exact ce și cum...